Kategoriler
Yaşam

Sağlığınız için yalnız yaşamayın!

Yalnız yaşamanın oldukça sıkıcı olmasının yanında sağlığınız üzerinde de olumsuz etkileri vardır. Ailenizle beraber yaşamak ya da arkadaşlarınızla buluşup bir şeyler paylaşmak, kardeşlerinizle sohbet etmek hem ruhsal hem de fiziksel sağlığınız için yararlıdır.

Huffington Post’ta yayınlanan habere göre, sevdiklerinizle vakit geçirmek yalnızlığınızı azaltır, stres seviyesini düşürür, sigarayı bırakmaya yardımcı olur. Hatta sağlıklı yeme alışkanlıklarınızda fark oluşturma konusunda da etkili olan aile ve arkadaşların diğer yaraları ise şöyle:

Anne-baba olmak ömrü uzatıyor

Danimarka’dan 21 bin 276 çiftin katıldığı çalışmaya göre, anne-baba olmak (özellikle anne olmak) daha uzun yaşamanızı sağlıyor. “Epidemiology and Community Health” isimli dergide yayınlanan araştırma çocuk dünyaya getiren kadınların kanser, kazalar ya da kan dolaşımıyla ilgili hastalıklar nedeniyle erken ölme riskinin 4 kat daha az olduğunu gösterdi. Babaların ise bu nedenlerden dolayı erken ölme riskleri kadınlara göre biraz daha yüksek.

Büyük sosyal aile bağları sağlığınız için yararlı

300 bin kişiyi kapsayan ve Brigham Young Üniversitesi ile Kuzey Karolina Üniversiteleri tarafından yapılan araştırmaya göre, güçlü sosyal bağlar daha sağlıklı bir yaşam sürmenize yardım ediyor.

Kız kardeşler yalnızlığı azaltıyor

Brigham Young Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre, kız kardeşiniz olması zihin sağlığınız açısından çok iyi. Çünkü araştırmacılar kız kardeş sahibi olmanın kişinin kendisini ilk gençlik yıllarında daha az yalnız hissetmesine, daha az utangaç olmasına ve daha az korkmasını sağlıyor. Ayrıca kız kardeşi olan çocuklar daha fazla sevgi dolu oluyor. Ayrıca “Journal of Family Psychology” isimli dergide yayınlanan çalışmaya göre, araştırmacılar kız ya da erkek kardeşe sahip olmanın kişileri iyi işler yapmaya teşvik ettiğini ifade ettiler.

Aile ve arkadaşlar sağlıklı alışkanlıklar kazandırıyor

2011 yılında yapılan bir araştırmaya göre, arkadaşlarınız ve aileniz yaşam tarzınızı belirlemede oldukça etkililer. İnsanların yüzde 36’sı beslenme alışkanlıklarının ailelerinden ya da arkadaşlarından etkilendiğini söylüyorlar. Katılımcıların yüzde 46’sı tüm sağlıklı yaşam tarzında sevdiklerinden birinin büyük fark oluşturduğunu ifade ediyor.

Anneyle konuşmak stres seviyesini düşürüyor

2010 yılında Wisconsin-Madison Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre, annenizle uzun uzun sohbet etmek stresinizi azaltıyor. Uzmanlar yaşları 7-12 arasındaki kızlar arasında anneleriyle telefonda konuştuklarında stres hormonunun azaldığı ve kandaki oksitosin hormonunun (sevgi hormonu) arttığını söylüyorlar.

Kız kardeşler mutluluk yayar

Ulster Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre, kız kardeşinizle vakit geçirmek kendinizi daha mutlu hissetmenize yardım eder. Yaşları 17 ile 25 arasında değişen 571 kişiyi kapsayan ve 2009 yılında İngiliz Psikoloji Derneği’nin toplantısında sunulan araştırma kız kardeşi olan kişilerin daha iyi aile iletişimi olduğunu gösterdi. Duygusal ifade daha iyi bir ruh sağlığı için çok önemlidir ve kız kardeş sahibi olmak da aile içindeki bu durumu destekler.

Anneler çocukların obez olup olmamasını etkiler

“Journal Pediatrics” dergisinde yayınlanan çalışmaya göre, annenizle iletişiminizin iyi olması kilonuz üzerinde etkilidir. Araştırmaya göre, anne ile çocuk arasındaki ilişki çocuk 13-19 yaşları arasına geldiğinde kilosunu olumlu ya da olumsuz etkiliyor. Özellikle anneleriyle bağları iyi olan çocuklar annesiyle daha soğuk bağı olan çocuklarlar ile karşılaştırıldığında yetişkinlik döneminde daha az obez oluyor. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.