Kategoriler
Yaşam

Dünyayı kurtarmak bu kadar kolay

Çevreyi korumak için yapmanız gerekenler düşündüğünüzden daha kolay. Sera gazlarını azaltmak ve çevre üzerinde daha az zararlı bir etki oluşturmak için her gün yapabileceğiniz çok küçük şeyler var. Dünyayı korumak, ilgilenmek sadece bir sorumluluk değil, bu bir haktır.

İşte dünyayı kurtarmak için yapabileceğiniz 10 şey:

Suyu nasıl kullandığınıza dikkat edin

Küçük şeyler büyük bir fark oluşturabilir. Dişlerinizi fırçalarken ya da traş olurken suyu her seferinde kapatmalısınız. Sızdıran tuvaletlerinizi tamir ederseniz günde 757 litre su tasarrufu yapmış olursunuz. Musluk suyu içmeyi deneyin, çamaşırlarınızı soğuk suda yıkayın.

Otomobilinizi evde bırakın

Haftada sadece 2 gün otomobil kullanmazsanız sera gazı emisyonunu ortalama yılda 721 kilogram azaltırsınız. Tüm işlerinizi bir kerede çıktığınızda halletmeye çalışın. Zamandan ve benzinden tasarruf edersiniz.

Yürüyerek ya da bisikletle gidin

Kalorilerinizi yakıp sağlığınızı iyileştirirken sera gazını da azaltırsınız. Yürüyemiyor ya da bisiklete binemiyorsanız toplu taşıma araçlarını kullanın.

Geri dönüştürün

Yediğiniz yiyeceklerin kutularını ayırıp kirliliği azaltabilirsiniz. 7 bin çalışanı olan bir şirket bir yıl için tüm kağıt çöplerini geri dönüştürürse, 400 otomobilin yollara çıkmasına eşit şekilde kirliliği azaltmış olur.

Ne kadar çöp çıkardığınızı düşünün

Bir yılda ürettiğiniz katı atık miktarını azaltırsanız çöp gazı içindeki payınızı da azaltırsınız. Gübre yapmak düşündüğünüzden daha kolaydır.

Ampüllerinizi değiştirin

Standart ampüllerden 10 kat daha uzun süre kullanabileceğiniz enerji tasarruflu ampüller kullanın. Böylece üçte 2 daha az enerji kullanırsınız. Beyaz eşya alırken de tasarruflu olanları tercih edin. Şirketinizi veya evinizi daha fazla enerji tasarrufu yapar hale getirerek, paradan da tasarruf edebilirsiniz. Yatarken klimanızın veya kombinizin ayarını düşürün.

Otomobilinizin bakımını yaptırın

Havası sönmüş lastikler yakıt tüketiminizi artırır ve kirliliğe ve daha fazla sera gazı salınımına yol açar. Ayrıca tekerleklerinizin aşınması da artar. Bu nedenle düzenli olarak lastik basıncını kontrol edin.

Daha akıllıca otomobil kullanın

Saatte 110 kilometre yerine 95 kilometreyle gitmek daha az yakıt harcamanız anlamına gelir. Sert fren yapmak da yakıt ekonominizi azaltır. Çevreyi korumak için otomobil kullanırken bunlara dikkat etmelisiniz.

Işıkları kapatın!

Odada olmadığınızda ışığı kapatın ve kullanmadığınızda cihazların fişini çekin. Çevreye faydalı olmak için tüm bunların fişini çekmek ya da ışıkları kapatmak sadece bir saniyenizi alır.