Kategoriler
Yaşam

Egzersiz bağımlılığına dikkat!

Egzersizin, sağlığımız için tehlikeli olabileceği fikri gülünç görünebilir, ancak birçok kişi egzersiz yaparak iyi hissetmek yerine kendine çok zarar veriyor.

Peki egzersiz programımızın bize fazla geldiğini nasıl anlayabiliriz? Sizde de bu belirtiler varsa egzersiz bağımlısısınız demektir:

KONTROL EKSİKLİĞİ

Kişinin fiziksel aktivite alışkanlıklarını, yönetilebilir seviyelerde tutmasının zor ya da imkansız hale gelmesi. Kendini egzersiz yapmaya zorlayacak bahaneler üretme ve egzersizle ilgili düşüncelerin sosyal ve çalışma ortamlarına dahil edilmesi gibi.

SOSYAL FAALİYETLERDEKİ AZALMA

Sosyal, işle ilgili ve boş zaman uğraşıları, fitnesse öncelik vermek üzere arka plana itilmiştir. Genellikle bu durum bir kişinin duygusal ve kişilerarası ilişkilerinin zarar görmesine neden olur.

ARA VERMEMEK

Kişi, hastalık, yaralanma, negatif psikolojik sonuçlara rağmen veya tıbbi olarak tavsiye edilen limitlere doğru yavaşça azaltmak, ara vermek yerine fiziksel aktivite yapmaya devam eder.

SÜREYİ AŞMA

Tıbbi veya fitness uzmanlarının önerdiği egzersiz sürelerine göre daha fazla egzersize zaman harcanması veya zaman sınırlarını sürekli olarak aşma. Yani, bir saatte sıkı bir egzersizin bitirileceğine söz verilmesi, ancak bu süreye 30 veya 50 dakika daha eklenmesi.

BU BELİRTİLER ÖNEMLİ

Planlandığı gibi çalışamayacağı günlerde anksiyete, yorgunluk, huzursuzluk veya zevksizlik gibi duygusal ve fiziksel deneyimlerin ortaya çıkması.

DAHA FAZLASINI İSTEME

İstenen etkileri elde etmek için egzersize daha fazla ihtiyaç duyma.

 

TUTKUNUZ BAĞIMLILIĞA DÖNÜŞMESİN

Egzersiz defalarca yapıldığında, vücut ve zihin ciddi bir darbe alır. Bazı araştırmalar, haftada 17 saati aşan şiddetli egzersiz yapmanın da aynı süre kanepeden kalkmamanın da sağlığımız için kötü olduğunu belirtiyor. Hiç kimse, fiziksel aktivitenin bütün yönleriyle boşyere olduğunu savunmuyor. Fakat, egzersizde ölçülülüğün, herşeyden önce formda kalmayı devam ettirme kadar önem taşıdığını akılda tutmak çok önemlidir. İnsanların fiziksel aktivite düzeylerini mantıklı, sağlıklı bir aralıkta tutması gerekmektedir.