Kategoriler
Aktüel

Yolcu uçaklarını en ufak detayına kadar kağıttan yapıyor

Tasarımcı Luca Iaconi-Stewart, Singapur Havayolları için A380 model uçağı en ince ayrıntılara kadar tamamen kağıttan yaptı.

Geleneksel bir kağıt uçak yapmak için bir parça kağıt ve 90 saniye gerekiyor. Ancak bu uçağı yapmak için tasarımcı bin saat çalıştı, 100 tane Manila klasörü, bir şişe tutkal, bir tane maket bıçağı gerekiyor. Stewart, daha önce 1:60 ölçeğinde Boeing 777 uçağı kağıttan yapmıştı, bu sefer de Singapur Havayolları’nın A380 modelini yaptı.

Ancak tasarımcıyı zorlayanlar arasında, uçağın tasarımıyla birlikte ekonomi sınıf koltuklardan, birinci sınıfın koltuklarına kadar tüm detayları elle gerçekleşti. Kullandığı 3 bin parçadan en küçük parça, uçaktaki business sınıfı koltukların güvenliğini sağlayan  2.5 x 1 milimetre büyüklüğündeki iğne. Bu uçak, Luca Iaconi-Stewart’ın ilk maket uçağı değil.

23 yaşındaki tasarımcının karmaşık parçalardan oluşan bir dizi kağıt uçağı var. Sanatçı, Hindistan Havayolları’na ait 777-300 ER uçağının detaylı bir planını online olarak gördükten sonra kendi minyatürlerini yapmaya karar verdi. Boeing 777’nin ölçekli bir modelini yapmak 5 yıl sürdü. Ekonomi sınıfının koltuklarını yapmak 20 dakika sürerken, first class bölümünün koltukların tamamlanması 8 saati buldu.

Tasarımcının dünyanın en iyi maket uçak yapıcısı olduğu biliniyor. (Vasfiye Özcanbaz)