Kategoriler
Sağlık

Alzheimer’ın çözümü gençlik alışkanlıklarında yatıyor

Genç yaşlı demeden yüzbinlerce kişinin hayatını etkileyen, kendilerine ve çevrelerindeki yakınlarına kabus gibi bir hayat yaşatan çağımızın hastalığı Alzheimer’a karşı gençlik yıllarından edineceğimiz alışkanlıklar sayesinde göğüs gerebiliriz.

Reader’s Digest isimli dergide yayınlanan habere göre, düzenli olarak bunları yapan ve tüketen insanlarda Alzheimer’a yakalanma riski azalıyor.

FİZİKSEL AKTİVİTE

Araştırmalara göre, fiziksel aktivite Alzheimer’a karşı potansiyel koruma sağlıyor. Haftada en az 3 kez 15-30 dakika egzersiz yapanlarda Alzheimer gelişme riski azalıyor.

Her gün en az 1,5 kilometre yürümeye çalışın. Basit bir yürüyüş beyniniz için oldukça faydalıdır.

Dans etmek de bunama riskini diğer fiziksel aktivitelere nazaran daha fazla azaltıyor.

ANTİOKSİDAN GIDALAR TÜKETİN

Beyin sağlığınız için daha fazla sebze ve daha az işlenmiş gıda tüketmelisiniz.

Sebzelerden yardım alın. Günde 4 porsiyondan fazla sebze tüketmek zihindeki düşüş oranını yüzde 40 oranında azaltıyor. Yeşil yapraklı sebzeler, kabuklu kuruyemişler, fasulye, tam tahıllar, balık, zeytin yağı, beyaz et tüketirken kırmızı et, tereyağı, margarin, tatlılar, peynir, kızarmış yiyecekler ve fast food’dan uzak durmalısınız.

Baharatlarla yemeğinize lezzet katın. Yemeğinizi baharatla lezzetlendirirseniz yağı, tereyağını ve tuzu azaltabilirsiniz. Köri ve safranda curcumin isimli antioksidan bulunuyor. Bunun da Alzheimer riskini azalttığı araştırmalarla kanıtlanmıştır.

ARKADAŞLARINIZLA VAKİT GEÇİRİN

Beyninizi genç tutmak için yalnızlıktan kurtulmalısınız. Arkadaşlarıyla vakit geçiren yaşlı insanlarda zihinsel kayıp oranı yüzde 70 kadar azalıyor. Her yaşta yeni arkadaşlar edinmelisiniz. Arkadaşlarla oturup sohbet ederek kendinizi daha iyi hissedersiniz.

BEYNİNİZE EGZERSİZ YAPTIRIN

Bir araştırmaya göre, boş zamanlarınızdaki uğraşlar Alzheimer riskini azaltıyor.  Haftada birkaç kez kitap okumak, kart oyunları oynamak, bulmaca çözmek ve müzik aleti çalmak gibi faaliyetler yeni beyin hücresi ve hücreler arasındaki bağ gelişimini tetikliyor.

Öğrenmek için okuyun. Okumak zihinsel koruma sağlar, bunama belirtilerine karşı tampon görevi görür. Okurken detayları daha iyi hatırlamak için notlar alın.

Nasıl çizim, resim ve heykel yapıldığını öğrenin. 4 yılın üzerinde resim ya da heykel yapan yaşlıların zihinsel yetenek kaybının yüzde 73 daha az olduğu belirlendi. Bu tür uğraşlar dikkatinizi toplamanıza yardımcıdır.(Vasfiye Özcanbaz)