Kategoriler
Aktüel

659 basamak çıkabilene doyumsuz manzara!

Ülkenin nefes kesici fotoğraflarını görmek için 659 basamak çıkmanız gerekiyor

Kuzey Kolombiya’da küçük bir kasaba olan Guatape benzersiz bir manzaraya sahip. Kasabada bulunan büyük bir kaya her yıl binlerce ziyaretçi çekiyor. Çünkü kayanın tepesindeki kır manzarası paha biçilemez.

Guatape Kayası 2 bin 135 metrelik dikey yüze sahip ve ziyaretçilerin tırmanması için 659 basamak bulunuyor. 1954 yılında bu merdivenler yokken, 3 adamın harika granit kubbenin en üstüne ulaşması 5 gün sürmüştü. Kayanın zirve noktasında turistlerin kartpostal ve hediyelik eşya almaları için küçük bir alan yapılmış. Yüksekliğe dayanabilirseniz yukarıdaki manzara aklınızı başınızdan alabilir.

Milyonlarca yıl önce dev kaya şekillenmiş ve kayanın kuzey tarafında G harfi ile U harfinin bir kısmı beyaz renkte görünüyor. Discovering Ice’a göre, Guatape ve El Penol kasabaları kayanın kendilerine ait olduğunu söyleyip tartışıyorlar. Guatape sakinleri kendi kasabalarının ismini kayanın üzerine boyamaya karar veriyor. Ancak El Penol’daki halk da bunu farkediyor ve durdurmak için büyük bir grup toplanıp yazıyı durduruyor. Bu nedenle sadece G ve U’nun yarısı yazılabilmiş.(Vasfiye Özcanbaz)