Kategoriler
Yaşam

Evdeki malzemelerle cilt bakımınıza pratik çözüm

Sağlıklı ve parıldayan bir cilt büyük ölçüde beslenme, uyku ve egzersiz gibi yaşam tarzı faktörlerine bağlıdır. Topikal tedaviler etkili olabilir, ancak genellikle pahalıdır. Sizin de bütçeniz sınırlıysa ve kendi kendinize maske yapmayı seviyorsanız evdeki malzemelerle yüzünüz için tedaviler hazırlayabilirsiniz.

Ehow isimli internet sitesinde yer alan habere göre, işte farklı cilt sorunları için evde yapabileceğiniz basit maskeler:

DONUK CİLTLER

Cildinizin donuklaşması, matlaşması ölü cilt hücrelerinin soyulmasının sonucudur. Yoğurt doğal bir laktik asit kaynağıdır ve iltihabı azaltıp cildinizi parlatır. Yoğurdun içerisindeki enzimler ölü cilt hücrelerini bir arada tutar, onları soyup taze cildin ortaya çıkmasına yardım eder.

Çözüm: Yoğurt maskesi

Maşzemeler: Sade yoğurt (Mümkünse ev yoğurdu), pamuk, kase, isteğe bağlı olarak bal, kaşık.

Hazırlanışı: Göz çevresine dokunmadan yoğurdu pamuk yardımıyla tüm yüzünüze sürüp 10-15 dakika bekleyin. Ilık suyla durulayın ve kurulayın. Cildiniz kuruysa, yoğurda bir yemek kaşığı bal ekleyin ve karıştırın. Aynı şekilde yüzünüze sürüp 10-15 dakika bekleyin. Ilık suyla durulayın ve kurulayın. Bal eklemek yoğurt maskesinin nemlendirme kalitesini artırır.

KURU CİLTLER

Cildiniz parlaklığını kaybettiyse kurumuş olabilir. Kuruluk da rüzgar, güneş, aşırı sıcak gibi çevresel faktörlere maruz kalmaktan oluşuyor. A, E, B12, K, C vitaminleri ile yağ asitleri açısından zengin olan avokadonun yumuşatma ve nemlendirme özelliği cildi iyileştirir ve yeniler.

Çözüm: Avokado ve bal maskesi

Malzemeler: 1 olgun avokado, 1 yemek kaşığı,kase, kaşık, çatal, bıçak.

Hazırlanışı: Avokadoyu çatalla püre olana kadar ezin ve bir yemek kaşığı bal ekleyip karıştırın. Kaşık ile yüzünüze sürün. Göz çevrenize bile sürebilirsiniz, ancak gözünüze çok yaklaşmadığından emin olun. 15 dakika bekledikten sonra ılık suyla durulayın. Cildiniz yumuşayıp nemlenecektir.

GÜNEŞTEN HASAR GÖRMÜŞ CİLTLER

Çok fazla güneşte kaldıysanız ve cildinizde hasar oluştuysa yeşil çayın yardımıyla cildinizi yenileyebilirsiniz. Yeşil çayda cildin iyileşmesini ve yenilenmesini sağlayan mükemmel antioksidanlar ve anti-inflamatuar özellikler bulunuyor. Ayrıca yaşlanma karşıtıdır.

Çözüm: Yeşil çay maskesi

Yeşil çay + Bal maskesi

Malzemeler: 2 yeşil çay poşeti veya 2 yemek kaşığı toz yeşil çay

1 yemek kaşığı bal

Kase

Kaşık

Hazırlanışı: Bir kaşık balla yeşil çayı karıştırın ve cildinize uygulayın. 20 dakika boyunca bekleyin ve ılık suyla durulayıp cildinizi kurutun.

Yeşil çay + Avokado maskesi 

Malzemeler: 2 yemek kaşığı toz yeşil çay ya da 2 yeşil çay poşeti

Yarım avokado

Kase

Kaşık

Bıçak

Çatal

Hazırlanışı: Çatalla avokadoyu krema kıvamına gelene kadar ezin ve yeşil çay tozunu ekleyin. İyice karıştırıp göz çevresinden uzak durarak cildinize uygulayın. Sonra ılık suyla durulayın ve cildinizi kurutun. (Vasfiye Özcanbaz)