Kategoriler
Sağlık

Saçlarınız dökülüyorsa çözümü de var

Her gün toplam 50 ile 100 arasında saç telinizin dökülmesi normal olarak karşılanıyor. Fakat, ister kadın ister erkek olsun saçlarınızda seyrekleşme, parça parça kelleşme ya da öbek halinde saç dökülmesi insanları endişelendirmelidir.

Saç kaybı kozmetik bir konu değildir. Uzmanlar, bunun genetik olabileceğini belirtmesine rağmen saç dökülmesi vücudunuzdaki bir şeylerin dengesinin bozulduğu anlamına gelir. Saç dökülmenizin gerçek nedenini öğrenip tedavisini ona göre yaptırmalısınız.

Foxnes’te yer alan habere göre, işte saç dökülmesi için çözüm yolları:

Hormonlar önemli

Kadın ve erkekte görülen saç dökülmesinin en yaygını Androgenetik Alopesi’dir. Amerikan Dermatoloji Akademisi’ne göre, bu durum yaklaşık 80 milyon kişiyi etkiliyor. Burada suçlu DHT hormonudur. Bu hormonun fazla olması saç üretimini engeller. Basit bir kan testiyle hormon seviyenizi ölçtürün ve tedavisine başlayın.

Temel sebepleri araştırın

Kansızlık, insülin direnci, tiroid sorunları ve saç kıran gibi otoiümün hastalığı ve stres saç dökülmesine neden olabilir.

Aşırı şekil vermeyin

Saçlarınızı sık sık düzleştirip, maşa yapıp şekillendirirseniz, kıvırcık saçlarınızı iyice düzleştirirseniz saç kökleriniz hasar görür ve saçlarınız kırılır. Böylece saç dökülmesi sorunu oluşur.

İlaç tedavisi mevcut

Minoxidil, Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi (FDA) tarafından saç dökülmesi için onaylanmış bir tedavidir. Fakat bunun etkili olması için devamlı kullanılması gerekiyor. Etkisi görmek için 4-6 ay ile 1 yıla kadar aralıksız olarak kullanmalısınız.

Lazer başka bir çözüm

FDA tarafından aklanmış düşük seviyede lazer ışıklı fırçalar, taraklar ve diğer cihazlar kadınlar ve erkekler tarafından reçetesiz bir şekilde kullanılabilir. Cihazların nasıl çalıştığı tam netlik kazanmasa da saç foliküllerinin enerji hücrelerini daha aktif olmaları için teşvik ettikleri düşünülüyor. Bunların kullanılması çok kolay, cihaz size ne zaman hareket etmenizi ve ne kadar uzaklıkta tutmanızı söylüyor ve kendi kendine otomatik olarak kapanıyor.

Saç ekimini de düşünebilirsiniz

İnce olan saç folikülleri aslında kafanızın derisinde duruyorlar, ancak uyuyorlar. Nakil sayesinde çalışan canlı foliküller, dökülmüş olan saç foliküllerinizin olduğu bölgeye naklediliyor. (Vasfiye Özcanbaz)