Kategoriler
Sağlık

Güzelliğiniz için bunlara dikkat!

Çevrenizden duyduğunuz güzellik önerileri bazen istemediğiniz sonuçlara yol açabilir. Cildinizin güzelliği için deneyeceğiniz yöntemler cildinizin zarar görmesine yol açabilir.

Mashable isimli internet sitesinde yer alan habere göre, işte görmezden gelmemeniz ve ciddiye almamanız gereken cildiniz için zararlı olabilecek güzellik önerileri:

Yüzünüze limon koymak

Cildinizin parlak olması ve hatta lekelerden kurtulmak için limon suyu kullanmak zararlıdır. Çünkü limondaki asitler uzun süreli kullanımda cildinize hasar verir. Sadece cildinizi kurutmaz, bunun yanında cildinizdeki sağlıklı yağların soyulmasına neden olur. Böylece cildiniz tahriş olur.

Makyaj fırçasının bakımını ihmal etmek

Makyaj fırçaları çok kullanıldıkları için sık sık temizlenmesi gerekir. Uzun süreli kullanımdan sonra bakteri ve yağlar yüzünüze, gözünüze yapışır. Fırça temizleyici ya da şampuanla fırçanızı temizleyebilirsiniz.

Yağlı cildinizi nemlendirmeyin

Sağlıklı yağlar aşındırıcı cild tedavileri ve temizleyiciler nedeniyle kolayca akar. Cildinizi kuru hissettiğinizde cildiniz gerçekte daha fazla yağ salgılıyordur. Yağlı cildi kontrol etmenin en iyi yolu hafif bir yüz losyonuna daha fazla nemlendirici eklemektir.

Saçınızı fazla fırçalamak

Aşırı fırçalama saçınızdaki sağlıklı yağların soyulmasına neden olur, saçlarınız daha çok kıvrılır ve kırılgan olur. Kıvırcık saçlı kişiler fırçalardan uzak durmak ister, bunun yerine geniş dişli tarak ve parmaklarını tercih ederler.

Cildinizi her temizlediğinizde peeling yapmak

Hafif peeling cildinizin parlak görünmesini sağlar, fakat bunu her gün yapmamalısınız. Aşırı peeling cildinizde gözle görünmeyecek yaralara neden olur, böylece cildiniz hassaslaşır, kurur ve tahriş olur.

Temizleyici yerine makyaj mendilleri kullanma

Makyaj temizleme mendilleri, temizlemeye üşendiğiniz zamanlar harika olabilir. Fakat yüzünüzü sildikten sonra durulamadan kimyasal temizleyiciler kullanmayın. Kuru ve hassas cilde sahip olanlar, temizleme mendili kullandıklarında ciltleri tahriş olabilir.

Siyah noktalardan kurtulmak için yapıştırıcı kullanmak

Okul günlerinizde elinize yapıştırıcı sürüp kuruyunca deri gibi soyulduğunu hatırlarsınız. Ancak bunları yüzünüze sürmek için 2 kere düşünün. Yapıştırıcı sadece yüzünüzdeki siyah noktaları almaz, cildiniz zararlı polimer ve kimyasallara maruz kalır.

Fondötenin yüzünüze ve boynunuza uymaması

Birçok insan fondöten alırken elinin üzerinde test eder. Fakat yüzünüzün ve boynunuzun rengi vücudunuzun diğer bölümlerinden farklıdır. Bu nedenle fondöten alırken boynunuzda ya da göğsünüzde deneyin.

Her şeyi kendiniz yapmaya çalışmayın

Kuru şampuan gibi bazı kendi yaptığınız ürünler harika olabilir. Bunlar daha doğaldır ve tasarruf etmiş olursunuz. Ancak bunlara fazla tutkun olmayın. Makyaj kimyasallarından uzak kalmak istiyorsanız, uygun fiyatta doğal ürünler de bulabilirsiniz.

Gözlerinizde hemoroid kremi kullanmak

Hemoroid kremindeki aktif içerik olan benzocaine göz torbalarınızın biraz daralmasını sağlayabilir. Ancak bu kimyasal cildinizi kurutur ve tahriş eder, zamanla kırışıklıkların daha kötü olmasına neden olur.

Sivilcelerinizi patlatmak

Bu alışkanlıktan vazgeçmez çok zordur. Fakat sivilcelerinizi akne kremiyle tedavi etmek ya da yaralarınızı kirden uzak tutmak en iyisidir.

Solaryum yatakları

Hastalık Önleme Merkezi’ne göre, yatak ve güneş lambasından oluşan bu solaryum yatakları cilt kanserine neden olabiliyor. Dışarıya çıktığınızda kendinizi iyi bir koruma faktörlü kremle koruyun.

Sabahları yüzünüzü yıkamak

Uyurken cildiniz sağlıklı yağlar üretir ve bu yağları sabahları temizlemek cildiniz kuruyup tahriş olmasına ned