Kategoriler
Yaşam

Televizyona yakın oturmak gözleri bozar mı?

 Annelerimiz televizyona yakın oturursak gözlerimizin bozulacağını sürekli söyleyip durmuşlardır. Bu durumun doğru olup olmadığını bilmesek de uygulamaya gayret ederiz.

HowStuffWorks isimli internet sitesinde yer alan habere göre, sürekli göz kırpma, sürekli ani hareketli görüntüler, parlak renkler yakın mesafeden gözlere zarar verebilir. Peki, televizyonlar X-ray ışınları yayar mı? 60’lı yıllara kadar televizyonlar küçük bir miktar radyasyon yayıyordu. Bu ölçümlenebiliyordu, ancak zararlı değildi.

Gün içinde saatlerce televizyonun önünde oturursanız da sıradan bir X-ray’in radyasyon dozunu alamazsınız. Halen daha aileler televizyona yakın oturan çocukları için endişe ederler. Sadece General Electric firması, fazla radyasyon yayması nedeniyle oluşan fabrika hatasından dolayı 1967 yılında 90 bin televizyonu geri çağırmıştı.

Televizyona kaç santimetre uzaklıktan bakılmalı?

Bugün ise LCD ve plazma televizyonlar kesinlikle radyasyon yaymıyor. Fakat buna rağmen televizyona çok yakın oturmak çocukların gözlerine ışın yayabilir. Bu durum da baş ağrısına ve göz yorgunluğuna yol açabilir.

Gözlerimiz karanlık bir odada televizyon izlerken daha fazla çalışmak zorunda kalır. Bu nedenle hareket halindeki çocukların televizyon izlerken ışıklı ortamda bulunmaları daha iyidir. Ayrıca çocukların oturarak televizyon izlemesini sağlayın. Bazı çocuklar ise yerde uzanarak televizyon izlemeyi severler, bu durum da boyun ve gözlerde baskıya neden olup baş ağrısına yol açar. Çocuğunuz televizyona 30 santimetreden daha yakından bakıyorsa göz doktoruna gitmelisiniz.