Kategoriler
Yaşam

İşe yarayan çılgın sağlık tavsiyeleri

Daha sağlıklı olmak için kilo vermeniz, daha az yemeniz, daha fazla egzersiz yapmanız, enerjinizi artırmanız, daha çok uyumanız, daha fazla su içmeniz gerektiğini duymuşsunuzdur. Fakat bunların hepsi sezgilerinize aykırı olabilir.

Health isimli internet sitesinde yer alan habere göre, işte size ilginç gelecek ancak sağlığınız için doğru olan öneriler:

Daha iyi uyumak için kahve için

Japonya’da yapılan bir araştırmaya ile yaklaşık 200 miligram (1-2 fincan kahve) kafein tüketenlerin ve sonra 20 dakika şekerleme yapanların bilgisayar testlerinde daha başarılı ve uyanık oldukları belirlendi.

Sağlıklı dişler için yemekten sonra dişlerinizi fırçalamayın

Tükettikleriniz özellikle asitliyse bir şeyler yiyip içtikten hemen sonra dişlerinizi fırçalamayın. Narenciyeler, sporcu içecekleri, domates, gazlı içecek gibi asitli gıdalar diş minesini yumuşatabilir. Dişlerinizi bu aşamada fırçalamak ise diş minesi üzerindeki asidin etkisini hızlandırır ve minenin altındaki tabakaya zarar verir. Fırçalamadan önce 30 ile 60 dakika bekleyin.

Küçük beden giymek için ağırlık kaldırın

İki kadın da 68 kilogramsa ve sadece biri ağırlık kaldırıyorsa, o kişi ağırlık kaldırmayandan daha küçük pantolon bedeni giyer. Başka bir deyişle, 68 kilogram olan ve ağırlık kaldıran kadın, 63 kilogram olan kadınla aynı beden giysiler giyer.

Daha az yemek için daha çok yiyin

Küçük miktarlarda karbonhidrat yemek kan şekerinizi zıplatır ve daha fazla karbonhidrat istemenize yol açar. Bunun yerine uzmanlar, yer fıstığı ezmesi gibi ya da elmayla tel peynir gibi proteinli gıdaları tercih etmenizi söylüyorlar. Bunların porsiyon başına kalorisi fazladır, fakat protein ve yağ daha hızlı doymanızı ve daha uzun süre tok kalmanızı sağlar.

Yorgunken enerji içeceklerinden uzak durun

Enerji içecekleri kahveden 5 kat daha fazla kafein içerir. Sağladığı enerjinin yanı sıra sinirlilik ve hızlı kalp atışı gibi hoş olmayan yan etkileri vardır. Enerji içecekleri merkezi sinir sistemini  harekete geçiren taurin isimli maddeden bol miktarda barındırır. Ayrıca bir kutu enerji içeceğinde 13 çay kaşığı (50 gram) şeker bulunur.

Şiştiğinizde su için

Kendinizi şişkin hissediyorsanız su içmenin sizi daha kötü yapacağını düşünebilirsiniz. Örneğin, bol lifli gıdalar yerseniz vücudunuzun daha iyi çalışması için daha fazla suya ihtiyacınız olur. Su, suda çözünen lifle karışır ve jel gibi bir madde oluşur. Böylece şişkinliğiniz azalır. Susuz kalırsanız, vücudunuz suya yapışıp kalır ve siz de şişersiniz.

Kilo vermek için diyet içecekleri bırakın

Diyet de dahil olmak üzere tüm gazlı içecekleri bırakmalısınız. Johns Hopkins Bloomberg Halk Sağlığı Okulu’nda yapılan araştırmada, diyet gazlı içecekler içen aşırı kilolu ve obez yetişkinlerin, normal gazlı içecek içenlerden daha fazla kalori aldıkları tespit edildi. Teksas Üniversitesi’nde yapılan araştırmada ise 10 yıllık süreçte diyet içecek içenlerin bel çevresinde yüzde 70 artış olduğu belirlendi.

Serinlemek için sıcak içecekler tüketin

Son dönemde yapılan 2 araştırmaya göre, sıcak havalarda sıcak içecekler içince vücudunuz sıcaklıktaki değişikliği hissediyor ve ter üretimini artırıyor. Ter cildinizden çıkarken siz de doğal olarak serinliyorsunuz.

Yorgunken egzersiz yapın

Uzun ve yorucu bir iş gününün ardından egzersiz yapmak normalde en son düşüneceğiniz şeydir. Ancak egzersiz yaparken terlemek size enerji verecektir. Egzersiz yaptığınızda daha verimli çalışırsınız ve kolayca yorulmazsınız. Daha iyi düşünürsünüz.

Beyin gücünüzü artırmak için el yazısı notlar alın

Kendi el yazınızla notlar aldığınızda bunları hatırlamanız daha kolay olur. Yazdığınız sayfaya baktığınızda doğal olarak yazdığınız hemen aklınıza gelir ve hafızanıza yerleşmiş olan bilgi pekişir.

Hastalıkları önlemek için antibakteriyel sabunları bırakın

Üzerinde antibakteriyel etiketi bulunan sabunlar hastalıklara yakalanma ya da hastalıkları başkalarına bulaştırma riskinizi azaltmaz. Çünkü antibakteriyel sabunların normallerden daha etkili olduğuna dair bir kanıt yok. Ayrıca bu ürünlerin içerisinde bulunan triklosan gibi maddelere uzun süre maruz kalmak, bakteriyel direnç ya da hormonal etkiler gibi sağlık riskleri oluşturuyor. (Vasfiye Özcanbaz)