Kategoriler
Yaşam

Bu alışkanlıklar erken yaşlandırıyor

Sonsuza kadar genç görünmek imkansızdır. Ancak cildinizi ve sizi yaşlandıran kötü alışkanlıkları öğrenerek yaşlanma sürenizi uzatabilir ve uzun yıllar genç görünebilirsiniz.

Lifescript isimli internet sitesinde yer alan habere göre, cildinizin erkenden yaşlanmaması için bunlara dikkat edin:

Gözlerinizi ovalamak

Gözlerinizin çevresindeki hassas cildinizi ovalamak, çekiştirmek koyulaşmaya yol açar. Gözlerinizi sürekli ovalıyorsanız, göz doktoruna gidin ve tedavi olun. Makyaj yaparken ya da lens kullanıyorsanız göz çevresindeki cildinize nazik davranın. Böylece renk koyulaşması sorunlarını ve erken yaşlanmayı önlersiniz.

Uykusuzluk

Enerji, konsantrasyon ve cildiniz için uyku gerekir. Uyku kendinizi onarmanızı sağlar, ayrıca erken yaşlanmayı önlemeye yardımcıdır. Her gece 7-8 saat uyuyun ve buna her zaman uyun. Yatak odanız karanlık, serin ve sessiz olsun. Yatmadan en az yarım saat önce televizyonu ve bilgisayarı kapatın, bunların ışıkları vücudunuzun uyku hormonu olan melatonin üretimini azaltır.

Yan tarafınıza yatıp uyuma

Anne karnında olduğunuz gibi uyumak rahat gelebilir, fakat cildiniz için iyi değildir. Yıllarca yüzünüzü 8 saat boyunca yastığa bastırmak cildinizin parçalanmasına ve kırışıklıklara yol açar. Bu nedenle sırt üstü ve dönerek yatın.

Zararlı içecekler ve sigara içmek

Dişlerinizdeki lekeleri önlemek için gazlı içecekler, çay ve kahveden uzak durun. Ayrıca içecek kutularını ve şişelerini kafanıza dikerek içmeyin. Çünkü bu durum ağız çevrenizde ince çizgiler oluşmasına neden olur. Bunun gibi sigara içerken de ağzınız aynı şekli alır. Bu erken yaşlanma belirtilerinden biridir.

Kırışıklıklara karşı yanlış ürünler kullanmak

Cildinizin görünümünü iyileştiren etinol, peptit ve antioksidan gibi yaşlılık karşıtı maddeler içeren ürünler kullanmanız normaldir. Fakat temizleyiciler yaşlılık karşıtı maddeler içermez, boşuna para harcamış olursunuz. Basit, nazik bir temizleyici kullandıktan sonra yaşlılık karşıtı losyon, serum ya da krem kullanabilirsiniz.

Sürekli stresli olmak

Kronik olarak endişe duyuyorsanız ve uykusuzluk çekiyorsanız vücudunuz aralıksız stres pompalar ve erken yaşlanmanıza neden olur. Çünkü stres hormonu olan kortizol cildin sarkmasına, kırışıklık oluşmasına yol açar. Geceleri uykunuza dikkat edin, dengeli beslenin ve daha fazla oksijen alın.

Güneş koruyucu olarak makyaja dayanmak

Birçok makyaj ürünü güneşin zararlı ışınlarını engelleyen güneş koruması sağladığını iddia eder. Fakat cilt hasarı ve erken yaşlanmayla savaşmada yetersiz kalırlar. Bu ürünler UVB ışınlarından sizi korusa da UVA ışınlarına karşı etkisizdir. Bunun yerine UVA ve UVB ışınlarına karşı koruyucu bir nemlendirici kullanabilirsiniz.

Kırışıklıklara odaklanmak

Sadece çizgiler yaşlanma belirtisi değildir. Siyah noktalar ve cildin koyulaşması da cilde donuk ve yaşlı bir görünüm verir. Ciltteki koyulaşma ve noktalar kadınları olduğu yaştan 10 yaş yaşlı gösterebilir. Bu nedenle cildinizdeki ölü hücreleri çıkarıp atan ürünler kullanın. Bazı ürünler meyan kökü, C ile K vitamini, soya ve hidrokuinon içerebilir. Bunlar cildinizi temizler.

Boynunuzu ve ellerinizi görmezden gelmek

Genellikle özen göstermediğiniz elleriniz ve boynunuz yaşınızı gösteren ilk şeylerdir. Erken yaşlanmayı önlemek için boynunuza ve ellerinizin üstüne yaşlanma karşıtı yüz kremi uygulayın. Ayrıca her gün güneşten korunmak için bu bölgelerinize krem sürün.

Güneş gözlüğünü unutmak

Gözleri kısarak bakmak, gülmek ve kaşları çatmak gibi tekrarlayıcı hareketler zaman geçtikçe yüzünüzde çizgiler ve kırışıklıklar oluşturur. Ayrıca güneşe maruz kalmak da göz çevresindeki kolajene zarar verir. Bu nedenle kışın bile UVA/UVB koruyuculu güneş gözlüğü kullanın.

Sabun kullanmak

Eskiden annelerimiz her işlerinde sabun kullanırlardı. Fakat sabun zararlı deterjanlar içerdiği için cildinizdeki doğal yağları soyuyor. Kuruyan cilt kendini bakteri ve virüs gibi alerjenlerden koruyamıyor. Cildinizi sabun içermeyen temizleyicilerle yıkayın. Günde en az 8 bardak su içmeye çalışın.

Çok zayıf olmak

Fazla kilo vererek yüzünüzdeki yağları kaybederseniz deriniz sarkar, süzülür ve yaşlı görünürsünüz. Ayrıca popüler olan Yo-yo diyeti de erken yaşlanmaya yol açıyor. Tekrar tekrar kilo alıp verirseniz de cildiniz esnekliğini kaybeder. Bu nedenle size uygun beslenme şekli ve egzersizle sağlıklı kiloda kalmaya özen gösterin. Omega-3 yağ asitleri içeren somon, ceviz gibi yiyecekler, C vitamini bulunan narenciye, ıspanak ve kivi gibi gıdalar ile likopen içeren domates ve greyfurt gibi yiyeceklerden yeterli miktarlarda tüketin. Bunlar cildinizin genç görünmesine yardımcıdır. (Vasfiye Özcanbaz)