Kategoriler
Sağlık

Temizlik ürünleri astımı tetikliyor

Evlerde, okullarda ya da işyerlerinde kullanılan temizlik ürünlerinin alt ve üst solunum yollarıyla astım belirtilerini kötüleştiriyor.

Foxnews’te yayınlanan haberde, profesyonel temizleme servisi çalışanları tarafından yeni yapılan araştırmaya göre, işyerinde kullanılan temizlik ürünlerinden çıkan gaz mevcut olan astımı kötüleştiriyor.

Ağartıcı, cam temizleyici, deterjanlar ve hava temizleyen cihazlar kadınlar için astımla ilgili belirtileri alevlendiriyor. Bu sonuçlara göre, temizlik ürünlerinde kimyasallara maruz kalmayı sınırlandırmak için işyeri sağlığını ve güvenlik pratiklerini geliştirmenin önemini ortaya çıkıyor. Profesyonel temizlik servisleri ile işyerlerinde tozun ve küfün temizlenmesi, dezenfekte edilmesi gereklidir.

Geçtiğimiz yıllarda bir dizi çalışmalara göre, astımla temizlik ürünlerine maruz kalma arasındaki bağ olduğu belirlendi. Araştırma süreci boyunca kadınlar işyerlerinde kullandıkları sprey veya sıvı formlar gibi farklı türleri kaydettiler. Listede ağartıcı, deterjanlar, halı temizleyiciler, cilalar veya yağ çözücüler gibi 14 farklı temizleme ürünü bulunuyor.

Kadınlar ortalama olarak günde 2 farklı türde temizlik ürünü kullanıyor ve dört günün üçünde kadınlar amonyak, ağartıcı gibi en az bir tane güçlü temizlik ürününe maruz kalıyor. Çalışma süresi boyunca 17 kadında  hapşırık, kaşıntılı boğaz ve burun akıntısı gibi üst solunum yolu belirtisinden en az biri görülüyor. 18 kadında ise öksürük, göğüs ağrısı ve hırıltı gibi alt solunum yolu semptomlarından en az bir tanesi görüldü. Ayrıca havuzlardaki klor ile evler ve okullarda kullanılan ağartıcılar ile yüzücüler ve okul öğrencileri arasında astım ve solunum yolu enfeksiyonları arasında bağ olduğu belirlendi.

Ağartıcı ve amonyak içeren karışık temizlik ürünleri ciddi akciğer hasarına yol açabiliyor. (Vasfiye Özcanbaz)