Kategoriler
Yaşam

Cilt kanseri hakkındaki gerçekler

Cilt kanserini önlemek her zaman güneş gözlüğü takmak kadar kolay değil. Çünkü cilt renginiz, aile hikayeniz ve alışkanlıklarınızın hepsi cilt kanserine yakalanma riskinizi etkiliyor.

Health isimli internet sitesinde yer alan habere göre, cilt kanseri hakkında bilmeniz gerekenler şöyle:

Cildinizin rengi koyuysa

Melanom Araştırma Derneği’nin direktörü Shelby Moneer, cilt kanserinin cilt rengi ayrımı yapmadığını belirtiyor. Fakat, cilt rengi koyu olan insanlarda, melanin yaklaşık 13,4 güneş koruma faktörü sağlıyor, beyaz tenli insanlarda ise bu oran 3,4’tür. İnsanların renginin cilt kanseri görülme sıklığı üzerinde etkisi düşük olmasına rağmen, 5 yıllık hayatta kalma ortalaması koyu renkli kişilerde yüzde 75 iken, beyaz ırkta ise bu oran yüzde 93’tür.

Ailenizde melanom hikayesi varsa

Anneniz, babanız, kardeşiniz ya da çocuğunuz gibi birinci derece yakınınızda melanom görülmüşse sizin de yakalanma şansınız yüzde 50 daha fazladır. Cildiye uzmanları yılda bir kez cilt kanseri için doktora kontrole gitmenizi önerse de ailesinde bu kanserin görüldüğü kişilerin 6 ayda bir gitmesi gerekir.

Solaryumda bronzlaştıysanız

Her yıl Amerika’da görülen 419 binden fazla cilt kanseri vakasının solaryumda bronzlaşmayla ilgili olduğu belirtiliyor. Siz de geçmişte ya da yakın zamanlarda solaryuma girdiyseniz cilt uzmanına gidip bu durumu anlatın ve muayene olun.

Çok fazla beniniz varsa

Benleriniz ne kadar çoksa cilt kanserine yakalanma riskiniz daha fazladır. Tüm melanomların yaklaşık yarısı önceden var olan benlerde gelişiyor. İki çeşit ben var: küçük güneş lekeleri ve düzgün biçimde şekilli ve renkli benler. Vücudunda 10 taneden fazla beni olan ve özellikle şekilsiz benleri olanlarda melanom görülme riski 12 kat daha fazladır.

Açık tenliyseniz

Açık tenli, göz ve rengi açık olan insanların cildinde daha az koruyucu pigment bulunuyor ve bu kişiler güneş yanıklarına, benlere karşı daha hassaslar. 10 yaş altındaki 477 açık tenli ve mavi gözlü çocuk üzerinde yapılan araştırmaya göre, bu çocuklarda ben oluşumunun daha fazla olduğu belirlendi. Ayrıca mavi göz ve kızıl saç genine sahip olanlarda güneş yanıklarından sonra daha büyük benler gelişiyor.

Geçtiğimiz yıllarda çok fazla güneş yanığınız olduysa

Sadece bir su toplamış güneş yanığınız olduğunda melanom riskiniz 2 kat artar. Düzenli olarak güneş gözlüğü takmak gibi güneşten korunma pratikleriyle işe başlayabilirsiniz. Cilt kanserine yol açan hayatınız boyunca maruz kaldığınız güneş miktarının birikmiş halidir. Ancak bu popüler inancın aksine güneşe maruz kalma sürenizin sadece yüzde 23’ünü 18 yaşına gelene kadar doldurmuş oluyorsunuz. Bu nedenle alışkanlıklarınızı değiştirerek kanserden korunabilirsiniz. (Vasfiye Özcanbaz)