Kategoriler
Yaşam

Diliniz sağlığınız hakkında ne söylüyor?

Dilinizde oluşan ağrı, kaşıntı, görünümdeki acayiplik ve koku sağlığınız için ipuçları anlamına geliyor. Araştırmacılar, hastalığı teşhis etmek için dilin dokusundaki, rengindeki farklılıklar kullanılabileceği bir sistem geliştirdiler.

International Journal of Biomedical Engineering and Technology isimli dergide yayınlanan çalışmada, araştırmacılar birbirinden uzak yerlerde yaşayan insanlara yardım etmek için dili yeni bir teşhis sistemi haline getirdiler. Sizin de dilinizde aşağıdaki belirtiler varsa dikkat edin:

Yumuşak ve solgun görünüm

Diller biraz tümsekli ve girintili çıkıntılı olur, fakat diliniz yumuşaksa bu durum B12 veya demir eksikliğinin belirtisi olabiliyor.

Siyahlaşma veya dilde tüylenme

Bu gerçekten dilinizde tüy çıkması anlamına gelmiyor, diliniz tüylenmiş gibi görünüyor. Dilin üzerinde salgı çoğalıyor ve rengi koyulaşıyor. Ağız hijyeninin kötü olduğunun belirtisidir. Kötü ağız hijyeni de kalp krizi riskini artırır. Ayrıca siyah dil mantar enfeksiyonunun belirtisi olabiliyor. Bağışıklık sistemi çökenlerde ve diyabet hastalarında da aynı durum görülüyor.

Çok büyük dil

Dilinizin şiştiğini veya büyük göründüğünü hissederseniz bu durum hipotiroid belirtisi olabilir. Vücudunuz yeterince tiroid hormonu üretmiyor, bu da metabolizmanızı yavaşlatıyor ve enerjinizi azaltıyor.

Yarılmış dil

Dilinizin üzerinde veya yanlarında çatlaklar ya da oyuklar farkederseniz otoimmün bozukluğunuz olabilir.  Bu hastalıkta, vücut kendi dokularına karşı uygun olmayan bağışıklık yanıtı oluşturur.

Beyaz dil

Dilinizin beyazlaması mantar enfeksiyonunun belirtisi olabilir. Çünkü ağzınızdaki mantarla savaşan bakterilerin doğal seviyesi alt üst oluyor.

Sık sık oluşan aftlar

Doktorlar bu rahatsız edici, ağrılı aftların neden oluştuğundan emin değiller. Stresli olduğunuzda, baharatlı yiyecekler tükettiğinizde, grip ya da soğuk algınlığı döneminlerinde ve bağışıklık sisteminiz fazla çalıştığında aftlar daha çıkıyor. (Vasfiye Özcanbaz)