Kategoriler
Yaşam

Dişlerinizi bir de böyle beyazlatın

Kahve ve sigara sevenlerin dişleri bir süre sonra sararmaya başlar. Ne kadar fırçalarsanız fırçalayın dişlerinizde oluşan sararma ve lekeler yok olmaz. Bunun için ya evde diş beyazlatma yöntemlerini denemeli ya da dişhekimine gitmelisiniz.

Ehow isimli internet sitesinde yer alan habere göre, oksijen, çinko klorür ve kalsiyum klorürle işlenmiş karbon ile dişlerinizi kolayca beyazlatabilirsiniz. Bu karbon hastanelerde zehirlenme tedavisinde kullanılıyor. Dişleri beyazlatmak için aktif karbon kullanımının altında yatan konsept karbonun bağlama yeteneğidir. Aktif karbon, kahve, çay, bitki çayı, yiyecekler ve benzeri maddelerin yol açtığı lekelerde bulunan tanen isimli bileşenleri toplar. Sonuçlarını sadece birkaç hafta içinde alabilirsiniz. Daha iyi ve hızlı sonuç için kahve gibi dişlerinizde lekelenme yapan içecekleri azaltın.

Dişlerinizi evde kolayca beyazlatmak için işte ihtiyacınız olanlar: diş fırçası, eczaneden alabileceğiniz bir kapsül aktif karbon ve ağzınızı durulamak için 1 bardak su. Bu işlemler lavabonuzu kirletebilir, bu nedenle temizlik malzemeleriniz elinizin altında dursun.

Nasıl yapacaksınız? 

1. Öncelikle dişlerinizi normal bir şekilde fırçalayın.

2. Tozun saçılmasını önlemek için diş fırçanızı ıslatın ve temiz bir kağıt havlu parçasının üzerine yerleştirin.

3. Aktif karbon kapsülünü açın ve diş fırçanızın üzerine biraz toz dökün.

4. Dişlerinizi birkaç dakika bu tozla fırçalayın.

5. Ağzınızı bardaktan aldığınız suyla çalkalayın ve kullanmadığınız kaba tükürün, çünkü karbon lavabonuzda leke bırakabilir.

6. Siyah kalıntıların hepsinden kurtulmak için ağzınızı iyice durulayın.

Not

Aktif karbonu kullanmadan önce eğer dişlerinizde kuron ya da köprü gibi materyaller varsa mutlaka doktorunuza danışın. (Vasfiye Özcanbaz)