Kategoriler
Yaşam

Gazlı içecekleri bırakmanın yolları

Sağlığınız için iyi olmadığını bilseniz de tadı, hoş kokusu ve kabarcıkları nedeniyle gazlı içecekleri bırakmak çok zordur. İster günde 4-5 bardak isterseniz sadece bir bardak için gazlı içecekler hem kilonuzu hem de sağlığınızı olumsuz yönde etkiler.

Foxnews’te yer alan habere göre, gazlı içecekleri tamamen bırakmak çok zordur. Ancak size önereceğimiz bu yöntemlerle bu alışkanlığınızdan kurtulabilir ya da içme sıklığınızı en aza indirebilirsiniz.

Niçin bırakmalısınız?

Düzenli olarak gazlı içecek içenler için en büyük risk aşırı kaloridir. Ayrıca gazlı içecekler diş çürüğü ve diyabet ile bağlantılıdır, kemikleriniz için de zararlıdır.

Diyet içeceklerden uzak durun

Şekersiz gazlı içeceklerde de kalori vardır ve gerçekte kilo vermenize yardımcı olmazlar. Ayrıca diyet gazlı içecek içenler de diş çürüğü, kemik incelmesi, kalp hastalığı ve depresyon açısından normal içecekler içenler kadar risk altındadır.

Yavaş yavaş bırakın

Gazlı içeceklere karşı bağımlı hale gelenlerin bunu birden bırakması imkansız gibidir. Bu nedenle aşamalı olarak bırakmayı deneyin.

Suyla karıştırın

Suyla karıştırınca otomatik olarak daha az içersiniz ve susuzluk çekmezsiniz. Ayrıca gazlı içeceğin içindeki şekeri de az tüketmiş olursunuz.

Kalorinizi takip etmeye başlayın

Bir kutu gazlı içecekte 140 kalori bulunuyor. Telefonunuzdan ya da tabletinizden kalori takip eden bir uygulama indirin ve günlük içeceklerin sağlığınızı ne kadar çok etkilediğini görün.

Egzersiz yapın

İçtiğiniz içecekleri ne kadar spor ya da egzersiz ile eritebileceğinizi düşünün. John Hopkins Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre,  500 mililitrelik bir şişe gazlı içeceğin yakılması için 8 kilometre yürümek veya 50 dakika tempolu koşmak gerekiyor.

Şekersiz çay için

Sabahları uykunuzu açmak için kafeine ihtiyacınız varsa ve kahveyi sevmiyorsanız, bunun yerine şekersiz çay içebilirsiniz. Sade çayın tadını sevmiyorsanız içine biraz limon, nane ya da biraz şeker veya tatlandırıcı ekleyebilirsiniz.

Önce bir bardak su için

Canınız gazlı içecek çektiğinde susamış olabilirsiniz. Önce bir bardak su için, susuzluğunuz geçerse gazlı içecek içmezsiniz. Genellikle insanlar canları sıkılınca ya da susadıklarında gazlı içeceklere yöneliyor.

Suyunuzu güzelleştirin

Suyunuzun içine biraz meyve ya da doğal aromalar ekleyerek daha lezzetli hale getirebilirsiniz. Çünkü çoğu insan su içmeyi sevmez. Suyunuza limon, portakal ya da salatalık dilimleri ekleyebilirsiniz. Donmuş meyveler ve taze nane de değişik bir tat verecektir.

Gazlı içecekleri içtiğiniz yerlere gitmeyin

Gazlı içecekleri daha çok nerede tükettiğinize bakın ve bu alışkanlıkları değiştirin. Örneğin, her zaman gittiğiniz restoranda içiyorsanız ya da işyerinde öğle yemeğinden sonra içiyorsanız bu alışkanlıklarınızı değiştirin. İşyerinde içecek otomatından alıyorsanız gün boyunca otomattan uzak kalmaya çalışın. Masanızda meyvelerle lezzetlendirilmiş su bulundurun.

İki hafta deneyin

Bazı insanlar için aşamalı olarak bırakmak daha iyidir. Gazlı içecekleri iki hafta ya da bir ay bırakmak onu sonsuza kadar bırakmaktan daha kolay olabilir. Bu şekilde bırakamazsanız bile içme sıklığınızı azaltmış olursunuz. (Vasfiye Özcanbaz)