Kategoriler
Yaşam

Siyah çayın bilmediğiniz faydaları

Sabah sofralarının ve akşam yemekten sonra vazgeçilmez olan siyah çayın faydaları da oldukça fazladır. Bugüne kadar çayın bazı kanser türlerinde etkili olduğu insanı sakinleştirdiği biliniyordu. Ancak siyah çayın bunların yanında duyulmamış ilginç yararları da bulunuyor.

Reader’s Digest dergisinde yer alan habere göre, işte çayın bilinmeyen yararları:

Kesikleri ve sıyrıkları onarır

Siyah çaydaki tanin açık yaralardan ya da sıyrıklardan sızan kanı durdurur. Yaralı bölgeye soğumuş çay poşetini yavaşça bastırın, acısı hafifleyecek ve şişme azalacaktır.

Ayak kokusunu yok eder

Çaydaki tanik asit, bakterileri öldürür ve gözenekleri kapatır. Böylece ayağınız daha az terler. Yarım litrelik suya 2 çay poşeti atıp 15 dakika kaynatın, sonra yaklaşık 2 litre su ekleyip suyu ılıtın. Ayaklarınızı 15-30 dakika bu suda bekletin.

Diş eti sağlığınızı iyileştirin

Diş etleriniz şiştiğinde iyileşmesi için siyah çay poşetlerini doğrudan diş etlerinize bastırın. Ayrıca diş etlerinizin sağlığı için ağzınızı çayla çalkalayın.

Bağışıklık sisteminizi destekleyin

Tufts Üniversitesi’nde görevli bilim adamları, 22 sebzeyle birlikte çayın ORAC değerini karşılaştırdılar. Bu değer yüksek olduğunda o gıda antioksidan açısından zengindir. En yüksek skorun 5 dakika demlenen yeşil çay ile siyah çayda olduğunu tespit ettiler.

Tahriş olmuş gözleri iyileştirir

Gözleriniz kuruyor ve kaşınıyorsa iki siyah çay poşetini 10 dakika ılık suda bekletin, suyun fazlasını sıkıp çay poşetlerini gözünüzün üzerinde 10 dakika kadar tutun. Kaşınma hafifleyecek ve iltihap azalacaktır.

Uçukları iyileştirir

Çaydaki flavonoidler ve kafein uçuk gelişimini bastırıyor. Uçuğun acısı başlayınca soğumuş ıslak çay poşetini 10 dakika kadar bekletin. Uçuğun şiddetini ve süresini azaltmaya yardımcı olmak için bunu günde 3-4 kez tekrarlayın.

Alerjiyle savaşır

Siyah çay iltihaba karşı koruyucu bitki kimyasalları olan flavonoidler açısından zengindir. Günde birkaç bardak çay içerek alerji belirtilerini hafifletebilirsiniz.

Zehirli sarmaşığın etkisini hafifletir

Banyo küvetine 3-5 poşet çay atın ve iyice karıştırdıktan sonra içine girip uzanın. Çaydaki tanik asit iltihabı ve kaşıntıyı azaltıp iyileştirir.

Göz iltihabını azaltır

İltihap olan gözünüze ılık çay poşetini 5 dakika bekletin ve sonra 2 dakika soğumuş çay poşetini gözünüzün üstünde tutun. Çaydaki tanin iltihabı ve şişliği azaltır. Günde birkaç kez bu işlemi tekrarlayın.

İshali rahatlatır

Çaydaki tanin maddesi vücudun sıvıyı emmesine yardımcı olan bağırsaklardaki mukus zarı üzerinde etkilidir. En iyi etki için kafeinsiz çayı tercih edin. İshal için doğal tedavi olan bal ile çayınızı tatlandırabilirsiniz.

Çıbanları iyileştirir

Çaydaki tanin maddesinin antibakteriyel özelliği sayesinde ılık çay poşetiyle çıbanın üzerine 10-15 dakika kompres yapın. Bunu günde 4-5 kez tekrarlayın.

Hemoroidi tedavi eder

Ağrılı şişliklerin üzerine doğrudan ılık çay poşetini yerleştirin. Tanik asit şişliği azaltır, poşetin ılıklığı ağrıyı hafifletir ve kanamanın durmasına yardımcı olur. (Vasfiye Özcanbaz)