Kategoriler
Yaşam

Beslenme uzmanları bu gıdaları tüketiyor

Kilo verip güzelleşmek için binlerce lira harcadığınız beslenme uzmanlarının özel yaşamlarında neler yiyip içtiğini merak etmişsinizdir. İşte yapılan bir araştırma sonucunda sağlıklı beslenmenizin yolları şöyle:

Avokado

Tüm diyetisyenlere göre, avokado mutlaka yenmesi gereken gıdalardan biri. Sizi tok tutan sağlıklı yağlar içeren avokado, vücudunuzun besinleri absorbe etmesine yardım eder.

Badem sütü

Tatlandırılmamış badem sütü kıvam açısından inek sütüne benzer, fakat kalorisi onun yarısı kadardır ve E vitamini içerir. Kahvaltılık yulaf ununa ekleyebilir ya da süt yerine de içebilirsiniz.

Tarçın

En güçlü baharatlardan olan tarçından günde yarım çay kaşığı tüketirseniz, kan şekeriniz düzene girer. Kahvenize ya da çayınıza toz ya da kabuk tarçın ekleyebilirsiniz.

Koyu renkli çilek türleri

Canınız tatlı çektiğinde bir kase yaban mersini, ahududu ya da böğürtlen gibi koyu renkli çilek çeşitlerinden tüketin. Bunlar lif, antioksidan ve vitaminle doludur.

Yoğurt

Probiyotikle dolu olan doğal ev yoğurdu bağışıklık sisteminizi güçlü tutar. Laktozu düşük olan yoğurt laktoz intoleransı olan kişilerce de rahatça tüketilebilir.

Yumurta

Bugüne kadar kolesterol içeriği nedeniyle kötülenen yumurta protein açısından zengindir ve içerisinde 70 kalori, 13 vitamin ve anti-inflamatuar etkili kolin bulunuyor.

Sızma zeytinyağı

Antioksidanlarla dolu olan bu yağ, tekli doymamış yağlar içerir ve çok lezzetlidir. Yağı koyu renkli şişelerde satın alın ve o şekilde ışık almayan yerde saklayın. Işık yağı oksitlendirir ve sağlığa yararını azaltır.

Humus

Sadece çeyrek kasesinde bol miktarda lif, protein, karbonhidrat ve sağlıklı yağlar bulunur.

Kabuklu kuruyemişler

İnsanlar yağlı olduğunu düşünüp kabuklu yemişlerden uzak durur. Fakat beslenme uzmanları bu yağın tekli doymamış yağ olduğunu bildiği için bunları önerir. Bu yemişler kilo kontrolünü sağlar ve hatta kilo vermenize yardım eder. Badem ve ceviz gibi kabuklu yemişler protein, antioksidan ve çeşitli vitamin ile minerallerle doludur.

Karalahana

Her beslenme uzmanının önerdiği tek sebze karalahanadır. Yeşil yaprağında bol miktarda K, A ve C vitaminleri ile lif, kalsiyum bulunuyor. Ayrıca kanseri önleyen antioksidanlar ve anti-inflamatuar besinler mevcut.

Limonlu su

Sabahları limonlu su içmek de beslenme uzmanlarının yaptığı bir iştir. Limonlu su vücudunuzun ideal dengesini geri kazandırıyor. Ayrıca sabah uyanınca içilen bir bardak limonlu su sindirim sisteminizin çalışması için de çok önemlidir. iy

Kinoa

Bitki bazlı Omega-3 yağ asitleriyle dolu olan kinoa vücudunuzun ihtiyacı olan gerekli aminoasitleri sahiptir. Birçok tahıldan daha fazla lif içerir. Bir kasesinde 5 gram lif bulunur. (Vasfiye Özcanbaz)