Kategoriler
Teknoloji

Asla online satın almamanız gerekenler

Günümüzde internetin gelişmesiyle birçok insan internet üzerinden alışveriş yapıyor. Kimi kıyafetler alırken kimi de internet üzerinden tatil satın alabiliyor. Böylece oturduğunuz yerden beğendiğiniz her şey daha uygun fiyata, hızlı bir şekilde kapınıza kadar getiriliyor.

Tüm bu kolaylıklarına rağmen her şeyi internet üzerinden almamalısınız. Bazı şeylerin görülerek, dokunularak alınması çok önemlidir. Bazılarının ise nakliye masrafları haddinden fazladır. Alışveriş yaptığınız siteye dikkat etmezseniz tehlikeli ve yasadışı yollara girebilirsiniz.

HowStuffworks isimli internet sitesinde yer alan habere göre, işte internetten almamanız gereken şeyler:

Şüpheli siteden herhangi bir şey

İnternetten online almamanız gereken ve alışveriş yapmamanız gereken şüpheli siteler var. Reklamlarda gördüğünüz ya da yakın çevrenizden duyduğunuz bilindik sitelerden başka adını hiç duymadığınız siteden alışveriş yapmayın. Sitenin görünümüne, iletişim adresi olup olmadığına, sitede kullanılan dile çok dikkat edin. Ayrıca sitenin adı ‘http’ yerine ‘https’ ile başlıyorsa bu site güvenilir değildir. Kredi kartı ve kişisel bilgileriniz çalınabilir.

Otomobil

İnternette otomobil satan birçok güvenilir site bulunuyor. Geleneksel otomobil satın alma yöntemi çok stresli oluyor, bu nedenle süreci uzaktan bitirmenin kolay olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak bir otomobili sürmeden önce bilmeniz gereken çok şey var. İçinde nasıl hissettiğiniz, otomobilin kokusu, yolcular için bacak yerinin ne kadar geniş olduğu önemlidir. İtibarlı bir yerden satın almadıysanız her şey daha kötü olur.

Reçetesiz ilaçlar

Yasadışı internet sitelerinde satılan sahte ilaçlar sağlığınızı tehlikeye atabilir. Son zamanlarda televizyonda ve internette çeşitli meyve, sebzelerden yapıldığı, doğal olduğu söylenen ilaçlar konusunda dikkatli olun. Kesinlikle ilacınızı internet üzerinden almayın, eczaneden danışarak alın. Yurt dışındaki bazı internet siteleri reçeteli ilaçların muadilini çok ucuza satabiliyorlar. Bunların içeriği şüpheli olduğundan bu sitelerden alışveriş yapmayın ya da yurtdışından bu şekilde ilaç getirtmeyin.

Ünlü tasarımların sahteleri: Orijinal tasarımların sahtesini internette kolayca bulabilirsiniz. Sahte ürünler tasarımcının etiketini, sembolünü taşır. Bunları üretmek yasadışıdır, fakat bunları birçok yerden satın almak yasaldır. Bunları internetten almak iyi bir fikir değildir. Çünkü satış yapılan siteler güvenilir değildir. Bir sorun olduğunda iletişim kuracak birini bulamayabilirsiniz. Satın aldığınız ürünün kalitesi çok kötü olabilir.

Büyük cihazlar

İnternette bu cihazlarda ve ev eşyalarında güzel kampanyalar yapılıyor, bunları reddetmesi zor olabiliyor. Ancak bunları mağazadan gidip almak daha güvenilirdir. Çünkü buzdolabının ya da bulaşık makinesinin nakliye sırasında zarar görmesi durumunda bunu geri göndermeniz çok zor olur. Ayrıca hasar oluştuğunu ispat edemezseniz ödeme yapmak zorunda kalırsınız. Alışveriş yaparken nakliye şartlarını ve maliyetlerini kontrol edin. Ayrıca kurulumunu nasıl yapacaksınız? Kapıya gelen buzdolabını mutfağa kadar götürmeniz de zor olacaktır. Kurulum talimatlarını anlamazsanız mecburen birini çağıracaksınız. İnternetten almak düşündüğünüzden daha masraflı olabilir.

Makyaj malzemesi

Evinize en yakın mağazaya gidip makyaj ürünlerini deneyip satın almak yerine internetten almayı tercih etmek çok iyi bir fikir değil. Çünkü internetten aldığınız bu ürünü denedikten sonra beğenmezseniz geri iade edemezsiniz. Ayrıca bilgisayar ekranından gördüğünüz renkle evinize gönderilen ürünün rengi ekran kalitesinden dolayı farklı olabilir. Satın aldığınız üründe sorun olduğunda açmadığınızda geri gönderip yenisinin gelmesini beklemek zorundasınız.

Ev

İnternette yayınlanan ilanlardaki resimlere bakarak ev satın almak herkese göre değildir. İnsanların çoğu eski yöntemi kullanarak evin içinde dolaşırlar, birkaç yüz bin lira vermeden önce her şeyin iyi olup olmadığını kontrol ederler.

Parfüm

İnternet sitesinde uygun fiyatlı parfüm veya kolonya görürseniz sevdiğiniz kokulardan alırsınız. Ancak tasarımcının çok güzel görünen parfüm şişesini görüp beğendiyseniz bir hileyle karşı karşıya kalabilirsiniz. İlandaki etkileyici sözlere kanarak kokusunu bilmediğiniz bir parfümü almamalısınız. Kokuyu sadece kendi üzerinizde deneyerek mağazadan alın. Havada ve bir arkadaşınızın üzerinde denediğiniz koku sizin vücudunuzda değişir. İnternetten aldığınızda açılmış şişeyi iade edemezsiniz.

Evcil hayvan

Evcil hayvan satın almak hayatınızı değiştirecek bir karardır. Evcil hayvanı internetten satın olmak kolay olabilir. Eve ihtiyacı olan hayvanların resimlerine bakarak saatlerce zaman harcayabilirsiniz. Biraz çılgınca gelebilir ama internetten seçtiğiniz kedi ya da köpek kapınıza kadar getiriliyor. Satıcı hakkında dikkatli olmanız gerektiği için bu iyi bir fikir değildir. Güvenilir hayvansever gruplarından aldığınızda bir sorun olmayacaktır. Ancak her gördüğünüz ilana inanıp internetten evcil hayvan satın almamalısınız. Bu nedenle en iyisi kedi ya da köpeğinizi havlamasını veya miyavlamasını duyarak, onu sevip ona sarılarak gerçek bir insandan satın alın. Ancak balıklar bir istisnadır. Akvaryum balıklarını internet üzerinden satın alabilirsiniz.