Kategoriler
Yaşam

Daha sağlıklı yemek yapmanın yolları

Yediğiniz yemeklerin pişirme yöntemleri, kullandığınız malzemeler de sağlığınızı olumlu ya da olumsuz yönde etkilemektedir. Kızartma, kavurma gibi bol yağ kullanılarak yapılan yemekler birçok sağlık sorununa yol açar.

HuffingtonPost’ta yer alan habere göre, işte yemeklerinizi daha sağlıklı hale getirmenin 10 yolu:

Yeni pişirme yöntemleri araştırın

Sotelemek ya da kızartmak tek seçeneğiniz olmamalı. Brüksel lahanası, havuç ve hatta karnabaharı kebap yaparsanız yiyeceklere hoş bir tatlılık gelir. Bunların yanında buharda pişirme veya az suyla ağır ateşte pişirmek de hızlı ve sağlıklı bir seçenektir.

Rulo köfteyi domates salçasıyla deneyin

Akşam yemeğiniz için fırında rulo köfte yapıyorsanız köftenin içine yerleştirdiğiniz yumurta yerine üzerine gezdireceğiniz domates salçasıyla çok güzel bir lezzet yakalayabilirsiniz.

Yemeklerinize sarımsak ya da arpacık soğan ekleyin

Kavrulmuş sarımsak ya da arpacık soğan lezzetli yemeklerinize derin, doyurucu, neredeyse et aromasında bir tat ekleyecektir.

Fırında yaptığınız hamur işlerine bal kabağıyla deneyin

Kek ve kurabiyelerinizdeki yağı, yumurtayı azaltabilirsiniz. Tariflerinize püre edilmiş bal kabağı eklerseniz çok lezzetli olur. Ayrıca çikolata ve tarçın da bal kabağıyla birlikte iyi gider.

Daha fazla ve farklı baharatlar kullanın

Sıklıkla yemeklerimize lezzet katmak için tereyağı, süt, krema, yağ ve et ekleriz. Ancak yemeklerinize farklı baharatlar eklerseniz değişik tatlar alırsınız.

Hardal, balzamik ve bunların karışımını deneyin

Bunları etleri marine etmede kullanabilirsiniz ya da salata soslarının vazgeçilmezi haline getirebilirsiniz.

Kızartmak yerine fırında pişirin

Birçok tarifi kızartmak yerine fırında yapabilirsiniz. Patatesi, tavuğu kızartmak yerine fırında hem hafif hem de lezzetli bir şekilde pişirebilirsiniz.

Tuzu azaltın

Tariflerinizde yemeğe eklediğiniz tuzun yerine biber, baharat, limon suyu, sirke ya da hardal gibi alternatif çeşniler kullanabilirsiniz. Ayrıca yemeğinizin tadına baktıktan sonra tuz eklemelisiniz.

Lifi artırın

Sizi daha fazla tok tutmaya yardımcı olan lif oranını artırmak için pirincin, hamur işinin ve ekmeğin kahverengi olanlarını tercih edin. Beyaz un yerine tariflerinizde kepekli unla normal unu karıştırın. (Vasfiye Özcanbaz)