Kategoriler
Aktüel

Okyanusun ortasındaki göz!

Karbonat kayalarının erozyonuyla oluşan mavi çukurlar su altında oluşuyor ve okyanusta büyük koyu mavi su dairesi şeklinde görünüyor.

Mavi çukurlar genel olarak binlerce yıl önce deniz seviyesinin üzerinde olan alçak olan kıyı bölgelerde bulunuyor. Yoğun karst (kayaçların erimesiyle yer altı akıntıları olan, kireç taşı ve dolomit bölgesi) aktivitesi büyük dikey mağaralar oluşturuyor. Deniz seviyesi buzulların erimesiyle yükselince bu çukurların bazıları suların altında kaldı. Derinliğine bağlı olarak mavi çukurlar koyu mavi olarak görünür. Bu da etrafındaki açık mavi gölgelerle birlikte etkileyici bir kontrast oluşturur.

The Great Blue Hole of Belize (Belize Büyük Mavi Çukur): En ünlü mavi çukur Orta Amerika’nın doğu kıyılarında bulunan Belize kentinin kıyısındadır. Belize City’den 70 km uzaklıkta bulunan Lighthouse Resifi’nin merkezinde bulunan çukur, 300 metre genişliğinde ve 124 metre derinliğindedir. Scuba dalışları için popüler bir noktadır.

Dean’s Blue Hole (Dean Mavi Çukuru): Bahamalar’da Long Adası’ndaki Clarece kasabası yakınındaki en büyük mavi çukur olarak biliniyor. Birçok mavi çukurun derinlği 110 metre civarındayken Dean Mavi Çukuru’nun derinliği 200 metreden fazladır. Kabaca daireye benzeyen bu çukurun çapı 25-35 metredir. 20 metre aşağı inildikten sonra 100 metre çapıyla delik büyük bir karanlık mağaraya dönüşüyor.

Blue Hole of Dahab (Dahab Mavi Çukuru): Bu mavi çukur Mısır’ın Dahab beldesinin birkaç kilometre kuzeyinde Kızıl Deniz’in kıyısında bulunuyor. 130 metrelik derinliğiyle ikinci en derin çukurdur. Mavi çukur, birçok dalgıçlar 52 metre derinliğinde bu çukuru denize bağlayan 26 metre uzunluğunda bir tünel bulunduğunu iddia ediyorlar.

The Blue Hole of Gozo (Gozo Mavi Çukuru): Akdeniz’deki Malta takımadasındaki Gozo adasının batı kıyısında bulunuyor. 15 metre derinliğinde ve 10 metre genişliğindeki çukur dip kayaların içinde bulunuyor. Su altında bu çukur açık denize bir tünelle bağlanıyor.

Watling’s Blue Hole (Watling Mavi Çukuru): Watling Mavi Çukuru gibi bazı çukurlar karada oluşabiliyor. Bahamalar San Salvador adasında bulunuyor. Yağmurlu bir tropikal adanın ortasında bulunmasına rağmen Watling Çukuru’nda tatlı su bulunmuyor. Çukurun yeraltı tüneliyle okyanusla bağlantılı olabileceği düşünülüyor. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.