Kategoriler
Sağlık

Uykusuzluğun sonuçlarını önemseyin

Geceleri geç saatte uyuyan ve ertesi gün erken kalkanlar gün boyunca kendilerini yorgun ve bitkin hissederler. Bu sorun genellikle birkaç fincan kahveden sonra çözülür. Dünya çapında milyonlarca insan uyku sorunu yaşıyor ve psikolojik ve zihinsel sorunlar oluşturuyor. Ancak bu sorunlar uyku döngüsünü düzenleyerek önlenebilir.

İyi bir gece uykusu vücudun kendini yenilemesi ve zihnin uynaık olması için zorunludur. Her gece ihtiyacımız olan 7-8 saatlik uykuyu uyumazsak vücudumuz ciddi yan etkilere maruz kalır. Gerçekte geçen yıl yayınlanan araştırmaya göre, haftada sadece bir gece 6 saatten az uyumak 700’den fazla gende değişikliğe neden oluyor. Uykusuzluk gerçekten de genlerinizi değiştirebiliyor.

Uzun süre uykusuzluk sorunu yaşadığınızda vücudunuzda ve beyninizde meydana gelen değişiklikler:

Soğuk algınlığına yakalanırsınız

164 sağlıklı insan üzerinde yapılan araştırmaya göre, gecede 5 saat uyuyan insanların soğuk algınlığına yakalanma eğilimi gecede 7 saat uyuyanlardan daha fazla.

Öğrenme güçlüğü

Uykusuzluk yeni bilgiyi hatırlama ve işleme yeteneğini engelliyor. Araştırmacılar uykunuzu yeterince aldığınızdan emin olmak için okul ve iş saatlerinize göre uymanızı öneriyor.

Mide sorunları

Uyumamak iltihabi bağırsak hastalığı belirtilerine neden oluyor ve asit reflüyü kötüleştiriyor. Ayrıca iltihabi bağırsak hastalığı oluşma ve iltihabi bağırsak sendromu riskini artırıyor.

Görme bozukluğu

Uykusuzluk yan tarafları yanları görememe, çift görme ve donuk görme gibi sorunlara neden olabiliyor. Uyanık olduğunuz süre artınca görme sorunları da artıyor, sorun halüsinasyona kadar gidebiliyor.

Kilo alımı

Araştırmacılar, yeterince uyumadığınızda yaşayanlar daha fazla abur cubur tükettiğinizi ve özellikle çocukların kalorili gıdaları daha fazla tükettiğini tespit ettiler.

Asabiyet ve moral bozukluğu

Araştırmacılar yeterince uyumadığımızda endişe ve moral bozukluğu bizi daha fazla rahatsız ediyor.

Baş ağrısı ve migren

Araştırmacılar, uyku kalitesinin bozuk olması migrenle ilgili olduğunu ve uyku apnesinin ise baş ağrısıyla bağlantılı olduğunu belirtti. (Vasfiye Özcanbaz)