Kategoriler
Yaşam

Cildiniz için elma sirkesiyle banyo yapın

Elma sirkesi C ve B vitaminleri içerir ve bunlar da cildinizin beslenmesine yardım eder. Elma sirkesiyle banyo yaparak bu vitaminleri absorbe edebilirsiniz. Böylece cildiniz daha fazla nem kazanır ve cildinizi daha yumuşak hissedersiniz.

Elma sirkesinin bazı faydaları

Güneş yanıklarını hafifletir

Tüm gün güneşte kalıp yandıysanız elma sirkesiyle banyo yapın. Sirke cildinizi yumuşatır, daha az acı hissedersiniz.

Vücudunuzun ph dengesini sağlar

Doğal olarak asidik olan elma sirkesi, cildinizin pH seviyesini yeniler. Ayrıca elma sirkesi içmek de sindirime yardımcı olur.

Harika buklelere kavuşursunuz

Harika bir saç detoksu olan elma sirkesi, saçınızda yağ barınmasını engeller. Kepeği ve saç kırıklarını azaltmaya yardım eder. Saçlarınız daha yumuşak olur ve parlak görünür.

Cildinizi yumuşatır

Elma sirkesi doğal olarak cildinizdeki mantar veya bakterileri öldürür. Özellikle egzama, cilt kuruluğu, kepek ve atlet ayağı hastalığı olanlar için faydalıdır. Banyoda yüzünüze biraz elma sirkesi sürmek akneye iyi gelir. İdrar yolu enfeksiyonları için de yararlıdır.

Vücut kokusunu engeller

Elma sirkesi bakterileri öldürür ve kokuyu önler.

Eklem ağrısını azaltır

Elma sirkesi sırt, boyun ve diz ağrılarına iyi gelir. Düzenli olarak elma sirkesiyle banyo yaparsanız, dizlerinizin ağrımasını önlersiniz.

Elma sirkesi banyosu nasıl yapılır?

Küvetinizi ılık ya da sıcak suyla doldurduktan sonra içerisine 1-2 fincan elma sirkesi ekleyin. 20-30 dakika kadar bu suyun içinde bekleyin. İşiniz bitince elma sirkesinin teniniz üzerinde kurumasını bekleyin. Kokusu sizi rahatsız ederse, durulanabilirsiniz. (Vasfiye Özcanbaz)