Kategoriler
Yaşam

Bırakmanız gereken 10 kötü alışkanlık

Televizyon izlemek, kahvaltıyı atlamak, güneşlenmek gibi bazı alışkanlıkları çok sevmenize rağmen, tüm bunlar vücudunuzun sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Televizyon izlemeyi çok seviyorsanız, kilo almaya ve bu kilolara bağlı şeker, kalp hastalığı gibi ciddi sağlık problemlerine de hazırlıklı olun. Aynı şekilde yaz aylarında güneşlenmeden duramıyorsanız da cildinizin erkenden kırışmasına, yüzünüzde çiller oluşmasına razı olacaksınız.

Reader’s Digest isimli internet sitesinde yer alan habere göre, sigara, abur cubur gibi kötü alışkanlıklarınızdan kurtulmak için çok geç değil ve önerilerimizle bu zararlı alışkanlıklardan sıyrılıp hemen daha mutlu, sağlıklı yaşama başlayın.

Acıkmadığınız halde bile sürekli abur cubur atıştırmak

Vücudunuzun doğal açlık ve doyma sinyallerini kaybederseniz sürekli bir şeyler atıştırırsınız ve fazla kilo alırsınız. Bu da şeker ve kalp hastalığı ile diğer ciddi hastalıklara davetiye çıkarır. Kötü beslenme alışkanlığınızı düzenleyerek daha sağlıklı ve doğal kiloya sahip olursunuz. Sağlıklı atıştırmaları tercih ederek iştahınızı kontrol edebilir, kilo verebilir ve enerji çöküşlerinden kaçınabilirsiniz. Kilolarınız daha sağlıklı seviyeye gelecek, sağlıksız trans ve doymuş yağlar, şeker, rafine karbonhidratlar ve fazla tuz yerine daha besleyici gıdaları tercih edeceksiniz.

Vücudunuz fiziksel olarak bir yiyeceği isteyene kadar bekleyin. Biraz doyduktan sonra yemeyi kesin. Stresli, kızgın, üzgün olduğunuz için yemek yemeyin. Mutfağınızı taze sebze, meyve, az yağlı, tam tahıllı ürünlerle doldurun. Sağlıklı atıştırmalıklar tüketin.

 Televizyon izlemek için çok fazla zaman ayırmak

Daha fazla televizyon izliyor ve daha az egzersiz yapıyorsanız aşırı kilolu olma ve tip 2 şeker hastalığı gelişme riskiniz artar. 9 binden fazla kişiyi kapsayan geniş çaplı araştırmaya göre, günde 2 saatten fazla televizyon izleyenlerin daha fazla yemek yedikleri, daha az televizyon izleyenlere oranla daha çok şekerli içecekler, yağlı, kalorili ve işlenmiş abur cuburlar tükettikleri belirlendi. Televizyon izlemek hafıza kaybını hızlandırabilir. Günde 2 saatten fazla TV izlemeyin, yarım saat egzersiz yapın. İzleyeceğiniz bir program varsa televizyonu açın. Televizyon izlerken abur cubur yemeyin. Televizyon izlerken koşu bandında egzersiz yapabilirsiniz. Arkadaşlarınızı görmek, ilginç şeyler yapmak ve kafanızı dağıtmak için gün içinde evden uzaklaşın, böylece daha az televizyon izlersiniz.

Borçlanana kadar aşırı para harcamak

Parayla ilgili kaygılar çok ciddi sağlık problemlerine yol açar. Rutgers Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, finansal stresin yüksek kan basıncını, depresyonu, uykusuzluğu, baş ağrısını, sindirim problemlerini, ağrıları, ülserleri, aşırı sigara tüketimini, kilo alma ve verme gibi sorunları artırdığı tespit edildi. Finansal durumunuzu düzeltince daha az stresli olursunuz, daha iyi uyursunuz, aşırı yemek yemezsiniz ve baş ağrılarınız azalır. Borca girmemek için para yönetimini öğrenin. Kredi kartlarınızı dondurun. Bütçe oluşturun ve bütçenizi aşmamaya çalışın. Gereksiz yere ve canınız sıkıldığı için alışveriş yapmayın.

Çok fazla fast food yemek

Hamburger, cheeseburger, kızarmış patates, büyük boy gazlı içecek veya milkshake bel çevrenizin daha da genişlemesine ve kalp, şeker hastalığı gibi ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Fast food’larda bulunan trans yağ kötü kolesterolü ve damarlarda kalınlaşmaya yol açan kan yağlarını artırıyor. Yaşam tarzınızı değiştirmek kolay olmayacaktır. Sağlıklı beslenme için daha fazla zaman, düşünce ve bazı durumlarda para gerekse de buna değer. Kalp ve şeker hastalığından korunursunuz, bel çevreniz kalınlaşmaz. Fast food almak yerine kendi yemeğinizi hazırlarsanız daha az para harcarsınız. Gazlı içecek yerine kahve, suyu; hamburger yerine ızgara tavuğu ve kızarmış patates yerine de salatayı tercih edin. Fast food yerine sağlıklı bir sandviç yapabilirsiniz.

Her yaz birkaç kez güneş yanığı olmak

Güneşlenmeyi seviyorsanız ve cildinizin bronz kalması için uğraşıyorsanız cildinizin erken yaşlanmasına da razı olacaksınız. Güneşlenmek cildinizi yumuşak ve canlı gösteren elastik liflere zarar veriyor, erken kırışıklıklara, lekelere, çillere yol açabiliyor. Daha da önemlisi güneş yanıkları cilt kanserlerine katkıda bulunabiliyor. Eğer bronzlaşmak için solaryuma da gidiyorsanız bu risk daha da artıyor. Yılda bir kez cildiyeye gidip kontrolden geçin. Her zaman güneş koruyucu krem kullanın. Güneşe çıkarken şapka, güneş gözlüğü takın. Yeşil çay için, yeşil çay vücut hücrelerinizi kansere yol açan güneş hasarına karşı koruyor.

Stresli, kızgın, endişeli olmanıza yol açan davranışlar

Mutsuz bir yaşam tarzı stresinizi artırır. Stres de kan basıncınızı ve kan şekerinizi yükseltir, bağışıklık sisteminizi düşürür, sindiriminizi yavaşlatır. Modern yaşam kronik strese yol açıyor ve sağlığınız üzerinde olumsuz etkileri var. Özellikle kalp krizi ve şeker hastalığı riskiniz artar. Stresle mücadele etmenin yollarını öğrenin, stresli olduğunuzda derin derin nefes alıp vererek sakinleşmeye çalışın. Sizi sakinleştiren bir hobi edinin.

Kahvaltıyı atlamak

Günün ilk öğününü atlamak kilonuz, enerji seviyeniz ve kan şekeriniz için ciddi sonuçlar doğurabilir. Metabolizmanız yavaşlayacağı için kilo alırsınız ve kendinizi halsiz hissedersiniz. Kahvaltı yapınca kan şekeriniz normale döner, günün diğer öğünlerinde daha az yemek yersiniz, kilonuzu daha kolay kontrol edersiniz. Sabah kalkınca hemen yemek yiyemiyorsanız 1-2 saat bekleyin. Güne bir sandviç, bir kase çorba ya da bir gece önceden kalan yemeklerle de başlayabilirsiniz. Ya da az yağlı yoğurdun içine çilek, muz gibi meyveler ile biraz bal ekleyin.

Sigara içmek

Kalp hastalığından ve kanserden kaynaklanan ölümlerin yüzde 30’u ve özellikle akciğer kanseri ölümlerinin yüzde 80-90’ı sigara nedeniyle oluyor. Ayrıca sigara içmek ağız, gırtlak ve mesane kanseri riskini de artırıyor. Bu kötü alışkanlık kalp krizi, felç, yüksek kan basıncı gibi problemleri de artırıyor. Sigarayı bıraktıktan sonra dakikalar içinde akciğerleriniz ve kardiyovasküler sisteminiz kendini onarmaya başlıyor. Bir ay içinde ciğerleriniz daha iyi çalışıyor, daha az öksürüyorsunuz, kendini daha enerjik hissediyorsunuz ve daha az nefes darlığı yaşıyorsunuz. Tat ve koku alma duyunuz normale dönüyor. Görünümünüz gençleşiyor ve giysileriniz, evinizdeki kötü tütün kokusu yok oluyor. Doktorunuza sigarayı bırakmaya yardımcı ilaç, bant, sakız gibi ürünleri kullanıp kullanamayacağınızı sorun. Ailenizden ve arkadaşlarınızdan destek alın.

Aşırı derecede ağrı kesici ve sakinleştirici kullanmak

Uzun süreli ilaç kullanımı sorunu çözmekten çok daha fazla probleme yol açabilir. Kas ağrısı ya da eklem iltihabı için ibuprofen veya aspirin gibi ilaçlar kullanma ülser, mide kanaması, yüksek kan basıncı ve kalp krizi riskinizi artırabilir. Farkında olmadan sakinleştirici ilaçların bağımlısı olabilirsiniz. Doktora danışmadan ilaç kullanmayın. Hem ağrılarınız azalır hem de ilaca daha az para harcarsınız. Kalp ve yüksek kan basıncı problemleri riski azalacak. Kronik ağrılar için asetaminofen türü ilaçları tercih edin. Çünkü bunlar midenizi tahriş etmez ve aspirin, ibuprofen gibi kan basıncınızı artırmaz. Sık sık başınız ağrıyorsa doktora gidin. Migrenler doğru ilaç tedavisiyle hızlı bir şekilde iyileşir. Kilo verme, egzersiz, stres azaltma ve ağrıyı tetikleyen şeylerden uzak durma gibi alternatif ağrı kesici stratejilerini deneyin.

Ellerinizi yıkamamak

Birçok insan ellerinizi sık sık yıkamayı ihmal eder. Bunun yerine el temizleme jellerini ve ıslak mendilleri tercih ederler. Ancak bunlar ellerinizi yıkamadan kullanıldığında yarardan çok zarar verir. Gittiğiniz her yerde sizin dokunduğunuz yiyeceklere, paketlere binlerce kişinin dokunduğunu ya da bindiğiniz otobüste düşmemek için tutunduğunuz askılara sabahtan akşama kadar kaç kişinin dokunduğunu bir düşünün. Böylece el yıkamanın ne kadar önemli olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.