Kategoriler
Yaşam

İşe yeni başlayan gençlerin yaptığı hatalar

Üniversite hayatı bitip bir işe başlayınca yeni mezunlar kendilerini sudan çıkmış balık gibi hissederler. Deneyimsizliğin ve acemiliğin etkisiyle iş hayatlarının ilk yıllarında birçok hatalar yapar ve bu hatalarda bazıları kariyerleri için olumsuz bir anı olarak akılda kalır.

Ehow isimli internet sitesinde yer alan habere göre, işte genç çalışanların yaptıkları basit hatalar:

Konuşmaktan korkmak

İster izin almak, ister bir düşüncenizi söylemek isterseniz de iletişim kurmak için olsun ofiste kendiniz için mücadele etmek önemlidir. Kendinize daha fazla güvenirseniz ve bunu profesyonel ve saygılı bir şekilde yaparsanız meslektaşlarınız daha fazla etkilenecektir. Kendi değerinizi bilin ve yaşınızın ya da acemiliğinizin sizi kötü etkilemesine izin vermeyin.

Aptalca hatalar yapmak

Tüm gün birilerinin sizin ne yaptığınızı araştırdığını ya da sizinle ilgilendiğini düşünmeyebilirsiniz, fakat genç bir profesyonelseniz mümkün olduğunca bilgisayar ekranının karşısında oturun. Böylece Facebook, kişisel e-postalar ve diğer işle ilgili olmayan siteler için harcadığınız zamanın miktarını sınırlarsınız. Patronunuz rahat görünmesine rağmen, işinden çok arkadaşlarının firmadaki konumları hakkında endişe duyan bir çalışanı takdir etmez.

Uygun giyinmemek

Bazen genç bir profesyonel olarak ciddi olmak zor olabilir. Kendinizi takdim etme konusundaki davranışlarınız ve giyim tarzınız size yardım da edebilir, zarar da verebilir. Eğer çok günlük kıyafetler ya da özel gecelerde giyebileceğiniz giysilerle işe giderseniz iş arkadaşlarınıza yanlış mesajlar gönderebilirsiniz. İşyeri defile yapacağınız bir yer değildir. Her zaman ciddi olun ve ciddi kıyafetler giyin.

Ağ kurmamak

Saatlerce, özverili bir şekilde çalışmak, profesyonel başarınız için yaşamsaldır. Fakat profesyonel bağlantılar da sizin bir sonraki işiniz ya da terfi etmeniz için oldukça önemlidir. Birçok genç çalışan bağlantı kurmaktan ve girişken görünmekten korkar. Ancak bu iş dünyasının yerleşmiş bir kuralıdır. Kariyer hedefleriniz için sizin üstünüz olan amirlerinize sorular sormalısınız.

Ofiste dedikodu yapmak

Ağ kurmak bağlantılar oluşturmada doğru bir yoldur, buna rağmen dedikodu yapmak öyle değildir. Ofisteki dedikoduları paylaşmak yerine iş arkadaşlarınızla dert ortağı olmak bağ kurmada iyi bir araç olabilir. Ancak bunu alışkanlık haline getirmek ve diğer meslektaşlarınız ile gerginliğe yol açmak tehlikeli bir alışkanlıktır. Eğer diğerleri dedikodu ya da şikayetler için size gelirse onlara katılmayın ve tarafsız kalın.

İşe geç kalmak

Görünüm her şeydir. Ofiste en çalışkan kişi olabilirsiniz ya da eve fazladan iş götürebilirsiniz. Fakat işe sürekli olarak geç kalırsanız tembel olduğunuz izlenimi verirsiniz. İnsanlar geç kalanlara ya da işe erken gelenlere dikkat eder ve sizin hakkınızda bir fikir oluşturur. Profesyonel itibarınız mesleğinizde ilerlemenizin yaşamsal bir parçasıdır, işe geç kalmak da başta önemsiz görünse de zamanla tüm bu itibarınızı zayıflatabilir.

Kendine çok güvenme

Genç profesyoneller arasında fazla güven yaygın bir konudur. Bu bazen yeni mezunlar için zor olabilir. Sektördeki deneyimli kişiler ile yeni mezun profesyoneller arasında sürekli bir çekişme vardır. Her iki durumda da kibirli davranmamalı ve şirketteki yerinizi bilmelisiniz. Sizin üniversiteden takdirle ya da birincilikle mezun olmanız, fotokopi çekmede iyi olduğunuz anlamına gelmez. Bu tür davranış biçimi yükselme şansınıza zarar verecektir. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.