Kategoriler
Yaşam

Tansiyon hastaları nasıl daha sağlıklı yaşar?

Yüksek tansiyon, anevrizma, kalp yetmezliği, felç ve kalp krizine yol açabilen gizli bir sağlık sorunudur. Kan damarlarındaki basıncın çok yüksek olması anlamına gelen yüksek tansiyon, dünya çapında 50 milyondan fazla insanı etkiliyor.

Ehow.com sitesinde yer alan habere göre, hastaların büyük çoğunluğunda bu hastalığın nedeni bilinmiyor. Birçok insan ise yüksek tansiyon hastası olduğundan habersiz yaşamına devam ediyor. Yüksek kan basıncı kalp, böbrekler, beyin ve gözlerde hasara yol açtığında belirtilerini gösteriyor. Daha sonra hasta bulanık görme, baş ağrısı, kusma ve nefes darlığı gibi şikâyetlerle doktora başvuruyor. Bu nedenle, düzenli aralıklarla tansiyonunuzu ölçtürmeniz çok önemli.

İşte yüksek tansiyon hastalarının daha sağlıklı bir yaşam sürmeleri için işte bazı önemli öneriler;

Kilo verin

4-7 kilo vermek, yüksek kan basıncınızı düşürmeye yardım edebilir. Ayrıca, kilo vermek şeker hastalığı ve kolesterol gibi diğer ciddi hastalıkların riskini de düşürecektir. Kilo verdiğinizde yüksek tansiyon ilaçları daha iyi etki eder.

Tuzu azaltın

Yemeklerinizde tuz oranını azaltın. Tuz kan basıncınızı yükseltebilir. Çünkü tuz vücudunuzda birikiyor.

Sigarayı bırakın

Sigara içerken aldığınız her nefes kan basıncınızı artırıyor. Sigara içtiğinizde yüksek tansiyon ilaçları da işe yaramıyor. Bunun yerine doktorunuza nikotin bantları ya da sakızı kullanıp kullanamayacağınızı sorun. Bunlar sigaradan daha iyi alternatiflerdir.

Stresi azaltın

Stres yüksek kan basıncını etkileyen faktördür. Stresle mücadele etmek için derin nefes almak gibi gevşeme tekniklerini öğrenin.

Sağlıklı beslenin

Çeşitli işlemlerden geçirilen ambalajlanmış gıdalar yüksek oranda tuz içeriyor. Bunlar yerine daha fazla meyve, sebze ve az yağlı gıdalar tüketin.

Reçeteli ilaç kullanın

Ciddi yan etkileri azaltmak için kesinlikle arkadaşınızın, komşunuzun önerdiği ilacı değil doktorunuzun size verdiği ilacı kullanın. Tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol ettirin. (Vasfiye Özcanbaz)

“Tansiyon hastaları nasıl daha sağlıklı yaşar?” için 3 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.