Kategoriler
Sağlık

Bu bitkinin özü kanseri durduruyor

Tropikal bağlarda, asmalarda yetişen “kudret narı” ekstresinin meme kanseri hücrelerinin gelişimini durdurup öldürdüğü tespit edildi.
BBC’nin internet sitesinde yer alan habere göre, ileride kudret narının meme kanserini önleyici bir madde olarak kullanılabileceği belirtiliyor. Sözkonusu ekstrenin hücre iletişim kanallarının birçoğunda etken olduğunu söyleyen Saint Louis Üniversitesi Patoloji Profesörü Ratna B. Ray, meme kanseri hastalarında hastalığın nüksetmesini önlemek için gıdalarda bir katkı maddesi olarak kullanılabileceğini ifade etti.

Amerika Kanser Araştırmaları Derneği’nin yayın organı “Cancer Research” dergisinde yayınlanan araştırmada, kanser hücrelerinin yayılmasının, yani gelişip bölünmesinin önemli ölçüde baskılandığı bulundu.

Meme kanseri hücrelerini öldürüyor

Türkiye’de “kudret narı”, yabancı ülkelerde ise halk arasında “acı kavun” , “acı kabak” ya da “yaban salatalığı” olarak bilinen bitkinin yıllardır Asya, Afrika ve Güney Amerika’da yaygın olarak diyabet hastalığının tedavisi için kullanıldığı açıklandı. Ray ve arkadaşları, bitkinin ekstresini meme kanseri hücreleriyle, meme epitelyel hücrelerinin yerleştirildiği petri çanaklarına eklediler.

Çalışma sonuçlarının etkileyici nitelikte olduğuna dikkat çeken Colorado Üniversitesi Eczacılık Profesörü Rajesh Agarwal, ekstrenin meme kanserine karşı tedavi amacıyla kullanılmasından önce yeni deneylerin hayvan denekler üzerinde gerçekleştirilmesi ve daha fazla çalışma yapılması gerektiğini de vurguladı.

Uzmanlar, birçok kanser tedavisinin bitki kimyasallarından geliştirildiğini söylüyorlar. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.