Kategoriler
Yaşam

Uçak kazasından sağ kurtulmak mümkün mü?

Uçak kazasından sağ kurtulma ihtimaliniz ne kadar? Ya da cep telefonu kullanırken mi yoksa araç kiti kullanarak mı güvendesiniz? Bu konuda bildikleriniz ne kadar doğru? BBC Focus dergisinde yer alan habere göre, işte dünyanın en büyük ulaşım efsanelerinden bazıları:

Uçak kazasından birinin sağ kurtulması çoğunlukla imkânsızdır 

Amerika’da sivil havacılık kazalarını araştırmak amacıyla Ulusal Ulaştırma Güvenlik Kurulu tarafından yapılan çalışma, bunun başka türlü olabileceğini öne sürüyor. Amerika’da 1983 ve 2000 yılları arasında toplam 568 uçak kazası meydana geldi. Uçaktaki 53 bin 487 kişiden 51 bin 207’si hayatta kaldı. Kazaların yaklaşık yüzde 96’sı olumlu sonuçlandı. Greenwich Üniversitesi’nden uçuş güvenliği uzmanı Prof. Ed Galea, uçak kazasında hayatta kalmanın en iyi yolunu inceledi ve oldukça kullanışlı “Rule of Five- 5 Kural” önerdi. En iyi koltukların çıkışların yanındaki sağdaki koltuklar olduğunu söyleyen Galea, “Ancak herhangi bir çıkış noktası içinde ilk beş sırada olmak hayatta kalma şansınızı büyük ölçüde artırıyor” dedi.

Hands-free kitiyle kullanarak araba sürmek daha güvenli

Bu doğru değil. Ulaştırma Araştırma Laboratuarı tarafından yapılan araştırmada, cep telefonu kullanmanın konsantrasyon seviyesinin alkolden bile daha kötü olduğu tespit edildi. Araştırmacılar, cep telefonuyla ya da hands-free araç kitiyle cep telefonu kullanmalarının yanında alkollü ve alkolsüz sürücüleri, 4 koşul (ılımlı trafikte otoyol, öndeki aracı takip ederken, virajlı yolda ve trafik ışıklı ikili yük taşıma yolu) altında test ettiler.

Her testte, sürücüler standart soru dizisine cevap verdiler ve deneyciyle konuştular. Alkolün etkisi altındaki sürüş performansının normal sürüşten önemli ölçüde daha kötü olduğunu buldular. Ancak, hands-free kitiyle araba kullanmanın alkollü araba kullanmaktan daha da kötü olduğu görüldü. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.