Kategoriler
Teknoloji

Renk körlüğü olanlara özel televizyon teknolojisi

Renk körlüğü problemi bulunanlar kişiler kendilerine özel ekran ayarları sayesinde televizyon seyredebilecek.

Dünya üzerinde yaklaşık 300 milyon insan renk körlüğü sorunundan şikayetçi. Ancak renk körlüğü bulunan insanların büyük bir çoğunluğu hastalıklarından ve bu hastalığın onların yaşamı üzerindeki etkisinden habersiz. Samsung’un duyurduğu SeeColors uygulaması, renk körlüğü rahatsızlığı bulunan kişilerin kendi göz kusurlarına tanı koymalarına yardımcı oluyor.

BASİT VE GÜÇLÜ BİR ÇÖZÜM

Samsung, renk körlüğü tanılamasında kolay, kesin bir yöntem sunmak ve Colorlite Testini (C-Testi) TV ve mobil cihazlara uyarlamak üzere Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi Mekatronik, Optik ve Mekanik Mühendisliği bölümünü yöneten Profesör Klara Wenzel ile ortak bir çalışma yürüttü. Wenzel’in geliştirdiği C-Testi, renk körlüğü seviyesini tespit etmek için renk filtrelerinden ve matematik modellemeden yararlanan bir dijital tanılama yöntemi. C-Testinin SeeColors uygulamasına uyarlanması, herkesin dünyayı tam renginde görebilmesine imkân veren basit ve güçlü bir çözüme kavuşturuldu.

KENDİLERİNE GÖRE AYARLAYABİLECEKLER

Bu çalışmanın ardından yüzde 100 renk yoğunluğu sunan QLED TV’ler bu kişisel tanılama sonuçlarına göre ekrandaki renk ayarlarını düzenleyerek renk körlüğü sorunu bulunan izleyicilerin gerçek renklerle televizyon izleyebilecek. Uygulama sayesinde kullanıcılar, renk körlüğü sorunlarının tipini ve seviyesini tespit edip ekranlarını tümüyle kendi durumlarına uygun bir şekilde yeniden ayarlayabilecek.

Samsung’un duyurduğu SeeColors uygulaması bütün QLED TV’ler ile uyumlu olarak çalışıyor.