Kategoriler
Otomobil

Dünyanın ilk VC turbo motoru, Infiniti QX50 ile yollarda

V6 motor seviyesinde performans sunan 4 silindirli VC-Turbo, yani dünyanın ilk seri üretim değişken sıkıştırma oranlı motoruna sahip yeni Infiniti QX50 yollara çıkıyor.

yüksek performansı daha ekonomik olarak sunabilen yeni motor hafifliği, düşük yakıt tüketimi ve düşük emisyonunun yanında sessiz ve titreşimsiz yapısıyla da dikkat çekiyor.

YÜKSEK KALİTE VE DONANIM SEVİYESİ

Premium SUV sınıfının temsilcisi yeni Infiniti QX50, Los Angeles Otomobil Fuarı’nda tanıtıldı. İnsan vücudundan esinlenilerek şekillendirilen Yeni QX50, INFINITI’nin kalitesi ve malzeme kullanımıyla segmentindeki en iyi donanım paketlerinden birine sahip.

Boyutlarına rağmen 1287 mm’lik göz hizası ile yola hakim optimal sürüş pozisyonuna sahip olan yeni SUV’nin iç mekanı sürücü odaklı olmasına rağmen yolcu ihtiyaçları da düşünülerek tasarlananmış.

VC-Turbo teknolojisi ile dünyanın ilk değişken sıkıştırma oranına sahip motoru ile Yeni QX50, seri üretim otomobiller arasında dizel motorlara karşı sahip bir alternatif olması bekleniyor.

4 SİLİNDİRLİ MOTORDA V6 PERFORMANSI

20 yıldan uzun süren geliştirme çalışmaları sonucunda ortaya çıkan yeni 4 silindirli 2.0 litrelik benzinli VC-Turbo motor 5600 d/d’de 268 HP güç ve 4400 d/d’de 380 Nm tork üretiyor. İçten yanmalı güç aktarım mekanizması teknolojisinde büyük bir yenilik sunan motor, sabit bir kompresyon (sıkıştırma) oranıyla sınırlı kalmak zorunda olunmayan teknolojisi sayesinde, kompresyon oranı 8:1 (yüksek performans için) ve 14:1 (yüksek verimlilik için) arasında değişiklik gösteriyor.

Kendini dönüştürebilme ve piston alanı yüksekliğini kusursuz şekilde azaltıp yükseltebilme yeteneğine sahip bu motorlar sayesinde sürüş durumunun gerektirdiklerine göre en yüksek seviyede oran otomatik olarak uygulanabiliyor. Kompresyon oranı 8:1 olduğunda 1997 cc olan silindir hacmi 14:1 oranındayken 1970 cc olarak ölçülürken yüksek performansın yanısıra yerini aldığı modelin V6 motor seçeneğine göre yüzde 35’e varan yakıt ekonomisi sunuyor.

YENİ CVT ŞANZIMAN

Yeni Infiniti QX50’de, yeni geliştirilen “Shift-by-wire” kablolar üzerinden aktarma sağlayan, XTRONIC sürekli değişken zamanlı otomatik şanzıman (CVT) kullanılıyor. 230 km/s maksimum hıza ulaşabilen Yeni Infiniti QX50, 0-96 km/s hızlanmasını 6.3 saniyede (AWD versiyonunda) tamamlıyor.

Yeni SUV’nin sadece önden çekişli bir versiyon da seçenekler arasında yer alacak.(Aydın Özcanbaz)