Kategoriler
Blog

Mevsimlerden kış lastiği mevsimi!

Bir çok sürücünün yaz şartlarında bile güvenli sayılmayan lastik kullandığını gözlemekten yola çıkarak, yasal zorunluluk olmasa belki de uyulmayacak bir kurallardan biridir kış lastiği kullanma.

Ancak ne kadar iyi bir sürücü olduğunuzu düşünürseniz düşünün, on binlerce lira verip satın aldığınız araçların güvenliğini ve en önemlisi can güvenliğinizi bu basit önlemle koruyabilirsiniz.

TİCARİLERDE ZORUNLU

Evet, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, 1 Nisan 2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan “Kış Lastiği Kullanma Zorunluluğu ile İlgili Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ’’e ilişkin, 25 Eylül 2017 tarihinde bir açıklama yaparak; ‘’1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği kullanma zorunluluğu olduğunu’’ hatırlattı.

YILBAŞINA KADAR 625 LİRA

Bakanlık açıklamasında ayrıca ‘’hususi araçlar için kış lastiği zorunluluğu olmasa da can, mal güvenliği ve güvenli seyahat için kış şartlarında tüm araçlar için kış lastiği önerilmektedir’’ ifadesi de yer aldı. 1 Aralık tarihi itibarıyla başlayan zorunlu kış lastiği uygulaması 1 Nisan tarihine kadar sürecek. İl sınırlarında + 7 derece altındaki sıcaklıklar göz önüne alınarak gerekli duyurular valiliklerce yapılacak. Kış lastiği zorunluluğuna uymayan araçlara denetimlerde 2017 yılı sonuna kadar 625 Türk Lirası idari para cezası uygulanacak.

NEDEN KIŞ LASİĞİ?

Peki neden kış lastiği kullanmanız gerektiğini düşündünüz mü? 

+7 derecenin altındaki hava sıcaklıklarında sertleşmesinden ötürü yaz lastiklerinin fren mesafesi, yol tutuşu performansı düşer. Yaz lastiklerine göre daha fazla diş derinliğine ve özel desenlere sahip olan kış lastikleri, karışımında yer alan Silika sayesinde de soğuk havalarda sertleşmeyerek tutunma özelliklerini korur.

Dondurucu havalarda yumuşak kalabilmesi kış lastiklerinin en büyük avantajların biri. Yukarıda özel desenlerden bahsetmişken bunlar ne işe yarar bundan kısaca bahsedelim. Desen doluluk oranı daha az olması sebebiyle yüzeydeki su, kar, buz ve çamur gibi maddelerin oluklardan dışarı atılmasını sağlar, yine özel sırt deseni sayesinde karlı ve çamurlu yüzeylerde ilave çekiş sağlar.

ZİNCİRİ SAKIN UNUTMAYIN!

Her ne kadar kış lastiği kullansanız da bu araçlarda da zincir bulundurulması zorunlu. Kış lastiğinin yetersiz kaldığı karlı veya buzlu yollarda özellikle yokuş aşağı inişlerde zincir kullanılabilirsiniz. Ancak zincir kullanmak zorunda kaldığınız koşulları aştığınızda en kısa sürede zincirinizi çıkarmalısınız.

Daha önceki yazılarımda aracınızı kışa nasıl hazırlayacağınızı yazmıştım bu sebeple bunlara değinmiyorum. Ancak takoz, çekme halatı, eldiven, camlarınız için buğu çözücü, kar temizleyiciyi aracınızda bulundurmayı ihmal etmeyin. Hatta şehir dışında veya evinize zar zor döndüğünüzde sokak aralarında küçük bir kürek bile hayatınızı kurtarabilir. (Aydın Özcanbaz)