Kategoriler
Aktüel

Dünyanın en yüksek şehri: Tam 5 bin 100 metre

Peru And Dağları’nda sıradan bir insanın nefes almakta zorlanacağı yüksekliğe kurulan La Rinconada şehri, eski bir altın madeninin üzerinde 5 bin 100 metrede bulunuyor.

Ekvatora çok yakın olmasına rağmen yılın her mevsimi görülen yağmurlu, karlı ve soğuk havasıyla insanın içini donduran şehirde yıl boyunca hissedilen sıcaklık sadece 1.2 °C.

Şehirden çok köy havasında!

Gerçekte şehirden çok bir köy havasında olan La Rinconada’da yazlar nemli, kışlar ise oldukça kuru ve soğuk geçiyor. Gündüzleri oldukça soğuk olan şehir geceleri ise insanın kanını donduruyor. Üzerinde yol, tesisat ve kanalizasyon sistemi de bulunmayan şehirde erkeklerin tümü madende çalışıyor. Kadınlar ise atılan maden kayalarını temizleyip  altın parçalarını bulmaya çalışıyor.

Nüfus her geçen gün artıyor

Buradaki maden herhangi bir şirket tarafından sahiplenilmemiş. Aksine, burada faaliyet gösteren neredeyse tüm madenler gayriresmi veya başka bir deyişle yasadışı çalışıyor. Hiçbir yönetim ve kanun bulunmuyor. Maden şirketlerinin çalışanların maaşını zamanında ödememesine rağmen, madenciler bölgeye akın etmeye devam ediyor. 2001 ile 2009 yılları arasında La Rinconada’nın nüfusu iki kattan fazla arttı. (Vasfiye Özcanbaz)