Kategoriler
Otomobil

Lamborghini’nin en hızlı SUV’si Urus gün ışığına çıktı

Süper SUV olarak adlandırılan Lamborghini Urus, İtalya’da düzenlenen bir etkinlikle gün yüzüne çıktı.

Ünlü İtalyan spor otomobil markası Lamborghini’nin 1980’lerin başında geliştirdiği LM001 ve LM002’nin Hummer’a mağlup olmasının ardından yeni bir arazi aracı üretmesi uzun yıllar geçmesi gerekti. Günümüzde ekonomik veya ultra lüks bir çok modelin ardı ardına SUV modeller üretmesi ve bu pazarın popülerleşmesinden cesaret bulan Lamborghini bu kez dünyanın en hızlı SUV’si Urus’u tanıttı.

Stili ve yüksek performansıyla Lamborghini’nin Miura, Countach ve Aventador gibi süper spor modellerinin DNA’sını taşıyan süper SUV modeli Urus, Kızgın Boğa lakabının adeta doğrulunu kanıtlar niteliklere sahip. Düşük burnuyla tipik Lamborghini tasarımını vurgulayan araç, tek hatlı silüeti, dinamik ve keskin detayları, çerçevesiz kapıları Coupe tarzı tavan çizgisiyle güçlü bir karakter çiziyor.

SEGMENTİNİN EN HIZLISI

Urus, Lamborghini’nin spor modellerinin aksine önde bulunan 6 litrelik çift turbo V8 motor ile 305 km/h’lık bir bir sürate ulaşarak lüks rakibi Bentley Bentayga’nın küçük bir farkla da olsa bir adım önüne geçiyor. En fazla 6800 devir çevirebilen bu motor, 650 HP güç ve 2.250 devirde 850 Nm tork üretiyor. 0’dan 100 km hıza sadece 3.6 saniyede çıkabilen Urus, aynı zamanda Porsche Cayenne Turbo’dan saniyenin onda biri kadar daha hızlı.

Gücünü elektro-hidrolik kontrollü 8 ileri otomatik şanzımanla dört tekerleğe aktaran süper SUV, 40/60’lık bir güç dağılımına sahip. Arka aksını Aventador S’den ödünç alan araç ön gerekli durumlarda ön ve arka akslara farklı oranda tork aktarımı yapabiliyor. Urus, 100 kilometreden hızdayken 33 metreden daha az mesafede durabiliyor. Ayarlanabilen süspansiyonları ise Urus’un her türlü yol koşullarına veya sürüş moduna imkan sağlıyor.

SPOR PERFORMANSI, LÜKS KONFORU

Spor otomobil deneyimiyle lüks bir SUV konforunu sentezleyen, şasi ve sürüş dinamikler yolcuların konforu için tasarlanan Urus, beş yolcuya keyifli bir sürüş vaat ediyor. Aracın 18 farklı açıda konumlandırılan havalandırmalı ve mesaj yapabilen koltukları ise spor SUV’nin lüks seviyesini artırıyor.

Liste fiyatının 200 bin dolarda başlayacağı tahmin edilen Lamborghini Urus’un ilk müşterileri ise 2018’in ilkbaharından itibaren araçlarına kavuşabilecekler.(Aydın Özcanbaz)