Kategoriler
Otomobil

Yeni Dacia Duster, artık daha konforlu, daha güvenli

Ülkemizdeki satış performansını sürekli artıran ve fiyatıyla daima rakiplerinin bir adım önünde yer alan Dacia, yeni Duster ile artık daha güvenli ve konforlu.

Eylül 2017’deki Frankfurt Otomobil Fuarı’nda ilk gösterimi gerçekleştirilen Yeni Dacia Duster’ın yeni tasarımı otomobilin güçlü karakterini vurgulayan daha belirgin hatlarıyla ön plana çıkarken iç mekanda ise daha konforlu bir alan sunuyor.

Yeni ön tasarım ile daha güçlü bir duruş sergileyen Duster, uçlara yerleştirilen, selefine göre daha dar aydınlatma grubu, krom ön ızgara ve yeni tamponuyla daha modern bir duruş sergiliyor. Kıvrımlı kaputu, daha eğimli ön camı, yeni tavan barları ve yeni arka tasarımı otomobilin güçlü SUV görünümünü pekiştiriyor.

YENİ İÇ MEKAN

Tamamen yenilenen ön panel, eskisine oranla daha yükseğe konumlandırılan navigasyon ekranı, dört kollu direksiyon ve yeni gösterge paneli Duster’ın iç mekanına daha modern bir hava katmış. Konumu değiştirilen el freni sayesinde yeni orta konsol 4×4 kumandası ile birlikte daha fazla ek saklama alanına yer açmış. Araçta malzeme ve işçilik kalitesi artırılırken , geliştirilen ses yalıtımı ile iç mekana yansıyan yol ve dış sesler daha da azaltılmış.

Yeni Duster’da yolcu koltuğunun altında bulunan 2,8 litrelik çekmece şeklinde yeni saklama gözü de dahil olmak üzere toplam 27,2 litre eşya saklama alanı bulunuyor. 4×2 versiyon için 478 litre bagaj hacmi bulunurken ve 4×4 versiyon için 467 litre bagaj hacmi sunuluyor. Arka koltuk katlandığında ise maksimum bagaj kapasitesi 1,623 litreye ulaşıyor.

TEKNOLOJİK DONANIMLAR DİKKAT ÇEKİYOR

Yeni Duster, yol şartlarında hareket kabiliyetini artıracak teknolojik ve güvenlik yeniliklerden de nasibini almış. 360 derece kamera, hız ayar ve sınırlayıcı, yokuş iniş destek sistemi, yokuş kalkış destek sistemi, elektrik takviyeli direksiyon, otomatik yanan farlar, eller serbest Dacia kart sistemi, otomatik klima, perde hava yastıkları, kör nokta uyarı sistemi

Duster’ın kaputunun altında LPG opsiyon olarak sunulan 115 HP ve 125 HP’lik 1.2 TCe benzinli, 90 HP ve 110 HP’lik dCi rüştünü ispat etmiş dizel motor seçenekleri yer alıyor  motor seçenekleri yer alıyor. EDC otomatik vites seçeneği ise sadece  1.5 dCi 110 bg 4×2 versiyonunda bulunuyor.

4,34 metre uzunluğa, 1,80 metre genişliğe ve  210 milimetrelik yerden yüksekliği olan Duster’ın  yaklaşma  açıları 30 derece iken ayrılma açısı 4×4 modeli için 33 derece, 4×2 model için 34 derece. Araç 31 derecelik bir engel aşma açısına sahip.

Yeni Duster, 2018’in Mart ayından itibaren Türkiye’de satışa sunulacak.(Aydın Özcanbaz)