Kategoriler
Yaşam

Kışın bağışıklığınızı güçlendiren 10 gıda

Kısa günlerin hüküm sürdüğü kış mevsiminde hava sıcaklıkları da iyice düşüyor. Bu nedenle birçok insan hastalanıp yatağa düşmektedir. Hastalanma sayınızı en aza indirmek için grip aşısı olabilir, multivitamin tabletleri kullanabilir veya ellerinizi daha sık yıkayabilirsiniz.

E-how isimli internet sitesinde yer alan habere göre, bunların yanında beslenmenize ekleyeceğiniz yiyeceklerle bağışıklığınızı güçlendirebilirsiniz. İşte sizi güçlendiren 10 gıda:

Çilek, yabanmersini, ahududu

Yazın oldukça popüler olan bu meyveler, soğuk havalarda da sağlığınıza faydalıdır. Çünkü bu meyvelerde C vitamini yüksektir. Meyveleri yoğurdunuza, keklerinize, meyveli içeceğinize ya da kahvaltınıza ekleyebilirsiniz.

Süt ürünleri

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin bir başka yolu olan yoğurdu unutmayın. İyi bir A vitamini, protein ve çinko kaynağı olan yoğurtta sindirim sisteminizi hastalık yapan mikroplara karşı koruyan bolca sağlıklı bakteri bulunur.

Bal

Yüzyıllardır antibiyotik olarak kullanılan bal, bakterilerin çoğalmasını önlemeye yardımcıdır. Çayınıza ya da kızarttığınız buğday ekmeğinizin üzerine biraz bal ekleyip bağışıklığınızı güçlendirebilirsiniz. Ayrıca yoğurdunuza tatlandırıcı olarak bal kullanabilirsiniz.

Mantar

Sağlığınızı korumak için mantarı salatalarınıza, kızartmalarınıza ya da et yemeklerinize ilave edin. İyi bir D vitamini kaynağı olan mantarın yapılan klinik deneylere göre kemoterapi ve radyasyon alan kanser hastalarında bağışıklık sistemini iyileştirdiği tespit edildi.

Baharat

Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’ne göre, safran enfeksiyonlarla savaşmaya, iltihabı azaltmaya ve sindirim hastalıklarını tedavi etmeye yardımcı olabilir. Asya yemeklerinde sık kullanılan bu parlak sarı toz iyi bir bağışıklık sistemi destekleyicisidir. Yumurta salatasına, salata soslarına veya haşlanmış karnıbahara ekleyebilirsiniz.

Patates

Bağışıklığınızı güçlendirmek için normal patates yerine tatlı patatesi tercih edin. A ve C vitamini açısından zengin olan tatlı patates, bakteri ve virüslerle savaşmaya yardım eder.

Zencefil

Soğuk algınlığı ve griple mücadelede zencefil bağışıklık hücrelerimizin savaşı kazanmsına yardım ediyor. Bunu sağlamak için yemeklerinize zencefil ekleyin. Sote yaptığınız sebzelere taze dilimlenmiş zencefil ekleyebilirsiniz, zencefilli çay ya da limonata yapabilirsiniz.

Sarımsak

Bazı insanlar sarımsağın kötü kokusundan hoşlanmasa da sağlığınız için oldukça faydalıdır. Araştırmacılar sarımsağın bakterileri ve virüsleri öldürmeye yardımcı olduğunu keşfettiler. İlaç yerine mümkünse sarımsağı taze olarak tüketin. Çorbalarınıza, salatalarınıza, yoğurdunuza ve kızartmalarınıza sarımsak ekleyin.

Sıcak içecek

Soğuk havalarda sıcak çay birçok insanın standart içeceğidir. Sıcak çay vücudunuzun enfeksiyonlarla savaşmasına yardım edebilir. Ayrıca çay içmek susuzluğu önler.

Tarçın

Oldukça popüler bir kış baharatı olan tarçında grip ve soğukalgınlığının süresini kısaltmak için gerekli yağlar bulunuyor. (Vasfiye Özcanbaz)