Kategoriler
Yaşam

Sağlığınız için bunları asla tüketmeyin!

Hızlı yaşam tarzının artmasıyla birlikte yaygınlaşan bazı gıda çeşitleri başta tansiyon ve kolesterol olmak üzere pek çok rahatsızlığa yol açabiliyor. Bu rahatsızlıklara yol açan bazı gıdaların tüketimini sınırlamanız sağlığınız açısından faydalıdır.

İşte yememeniz gereken 10 gıda ile onların yerini alabilecek sağlıklı gıdalar:

Cips:

30 gram patates cipsinde 152 kalori ve 3 gramı doymuş yağ olmak üzere 10 gram yağ bulunuyor. Haftada üç kez cips yerseniz, yılda 23,400 kalori tüketiyorsunuz ve göbeğinize gereksiz 3 kilogram ekleniyor. Bu rakamlar sadece bir avuç dolusu yerseniz geçerli.

Bunun yerine patlamış mısır gibi atıştırmalık tüketebilirsiniz. Bunların kalorisi porsiyon başına 100 kaloriden azdır.

Sütsüz krema:

Köpük olarak sıkılan sütsüz kremaların çoğu mısır şurubu ve hidrojenize nebati yağ içeriyor ve bunlar damarlarınızı tıkıyor. Sadece bir yemek kaşığı krema 32 kaloridir.

Bunun yerine az yağlı vanilyalı yoğurt ile tatlılarınızı süsleyebilirsiniz. Bir kaşığı 16 kaloridir, ayrıca içinde kalsiyum var.

Kremalı, ağır hamur işi tatlılar:

Beyaz un, katı bitkisel yağ, beyaz şeker, krema, sos içeren ağır hamur işlerinde çok fazla kalori ve yağ bulunuyor. Bunlar daha çok doymuş ile trans yağlardır ve sağlığınız için zararlıdır.

Bunun yerine tam tahıllı simit tüketebilirsiniz. Hem yağ oranı düşüktür, hem de kalorisi daha azdır.

İçi kremalı makarnalar:

Türkiye’de son zamanlarda yaygınlan ve özellikle tüm gün çalışıp hızlı yemek hazırlamak isteyenlerin başvurduğu  içi kremalı, tereyağlı makarnalarda da yağ ve kalori oranı oldukça yüksektir.

Bunun yerine tam buğday unuyla yapılmış makarnaları tercih edebilirsiniz. Bir kase tam buğdaylı makarna 197 kalori ve 4 gram lif içerir.

Sosis:

İster kızartın, isterseniz soslu yemeğini yapın sosis sağlığınız için oldukça tehlikedir. Bir uzun sosiste 200 kalori ve 15 gram civarında yağ var.

Bunun yerine tavuk ya da hindi ızgarayı deneyin.

Kızarmış tavuk:

Dışarıda fast food restoranlarda yediğiniz ya da hazır olarak aldığınız kızarmış tavuk göğsü, yaklaşık 400 kalori ve 22 gram yağ içeriyor.

Bunun yerine evde derisini alıp ızgara yaptığınızda 120 gram tavuk göğsünde sadece 189 kalori bulunuyor.

İmitasyon peynir:

Dışarıdan ucuza aldığınız peynirler gerçek olmayabiliyor. Yediğiniz bazı hamburgerlerde de bu peynirlerden kullanılabiliyor. Buna dikkat edin.

Bunun yerine peynirinizi güvendiğiniz yerden ve markalardan satın alın. Keçi peyniri bulursanız daha iyi. 30 gram keçi peyniri 76 kalori ve 5 gram protein içeriyor.

Kızarmış patates:

Sıradan bir restoranda yediğiniz 170 gramlık kızarmış patates, aşağı yukarı 570 kalori içeriyor. Bunun yanında büyük bir hamburger de yerseniz 670 kalori ve 39 gram yağ daha vücudunuza ekleniyor.

Bunun yerine dışarıda yemek yediğiniz zaman çocukların yediği küçük kızarmış patateslerden sipariş edebilirsiniz. Bunlar sadece 230 kalori ve 13 gram yağ içeriyor.

Yumuşak beyaz ekmek:

Beyaz undan yapılmış bir dilim ekmek 65 kaloriden biraz daha fazladır. Ancak basit ve hızlıca sindirilen karbonhidrat içerdiğinden kan şekerinizi yükseltebilir.

Bunun yerine aynı kaloriye sahip tam buğday ekmeği yerseniz 2 gram kalp dostu lif, protein ve selenyum, magnezyum ile potasyum gibi besin ögeleri kazanırsınız.

Kısa sürede hazırlanan makarnalar (Noodle):

Ülkemizde son zamanda yaygınlaşan, bardaklarda veya tek kişilik poşetlerde satılan ve sadece  sıcak suyla hazırlanan makarnalarda sodyum oranı çok yüksek. Bunlar yüksek tansiyon, kalp hastalığı, felç ve böbrek hasarı gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyorlar. Ayrıca bunlar yüksek oranda monosodyum glutamat içeriyor. Makarnaların bulunduğu bardakların da sıcak suyla temasında kansere yol açan kimyasallar salgılayabiliyor.

Bunun yerine evde haşlayıp hazırladığınız makarnayı domates ya da lor peynirle güzel bir sos hazırlayıp sağlıklı bir şekilde beslenebilirsiniz. (Vasfiye Özcanbaz)