Kategoriler
Yaşam

İştahınızı bastıran atıştırmalıklar

İştahınız çok ve tatlı, çikolatalı, yağlı yiyeceklere dayanamıyorsanız lezzet olarak bunlara benzer fakat sağlıklı yiyecekleri denemelisiniz.

Appetite isimli dergide yayınlanan araştırmaya göre kadınların yüzde 97’si ve erkeklerin yüzde 68’inin yiyeceklere karşı aşırı iştahlı oldukları ve zaafiyetlerinin bulunduğu tespit edildi. Çikolatalı, tuzlu, şekerli ya da sert ve gevrek yiyeceklere karşı zayıflığınız varsa işte iştahınızı bastıracak yiyecekler:

Çikolata:

Kadınların yaklaşık yarısı çikolataya karşı aşırı hassastır, canları çikolata çeker. Çikolatalı gofret, kekler ya da diğer çikolata çeşitleri sizin zararlıyken daha sağlıklı çikolata alternatiflerini deneyebilirsiniz.

Donmuş çikolatalı muz:

Muzun besleyici etkisi ve çikolatanın lezzetiyle iştahınızı bastıran basit bir tatlı yapabilirsiniz. İyi bir C ve B6 vitamini, lif ve potasyum kaynağı olan muzun kalorisi ise 180’den azdır.

Tuzlu gıdalar:

Patates cipsi, tuzlu çubuk krakerler yerine kalp ve göbek dostu bu tuzlu atıştırmalıkları tercih edin: enginar kalbi ve antep fıstığı. Doğru şekilde hazırlanan enginar kalbi oldukça lezzetlidir. Enginar kalbine zeytinyağı, limon suyu ve biraz tuz dökün. Bu sebze iyi bir folat, doyurucu lif, C ve K vitamini kaynağıdır. Ayrıca enginar hastalıklarla savaşan antioksidanlarla doludur.

Antep fıstığı:

49 tane antep fıstığında 6 gram bitki proteini vardır ve oldukça doyurucudur. Ayrıca lif ve sağlıklı yağlar sağlayan antep fıstığı yemek aralarında açlığınızı bastırmaya yardımcıdır.

Zeytin:

Basit, hızlı bir tuzlu atıştırmalık olan zeytinin sanıldığı gibi kalorisi yüksek değildir. 4 büyük zeytinde toplam 25 kalori var. Zeytini salatalarınıza, kahvaltınıza rahatlıkla ekleyebilirsiniz.

Taze meyve:

Canınız tatlı çektiğinde doğal taze ya da kurutulmuş meyveyi tercih edin. İçinde doğal olarak şeker vardır, ama bunun yanında vücudunuz için gerekli vitamin, mineral ve antioksidanlar bulunuyor.

Kuru meyve:

Kuru erik tatlı ve sağlıklı olan diğer atıştırmalıklardan biridir. Doyurucu olan kuru erik besin değeri açısından zengindir. 4 tanesinde sadece 100 kalori ve 3 gram doyurucu lif bulunuyor.

Patlamış mısır:

3 kase yağsız patlamış mısır 90 kaloridir ve içinde 3,5 gram lif vardır.

Nar çekirdeği:

Narın sulu çekirdekleri, taneleri harika bir çıtır atıştırmalıktır. Bol miktarda lif içeren çekirdeklerin bir kasesi 100 kalori içeririr.

Sebzeler:

Besleyici olan sebzeler iyi bir atıştırmalıktır. Küçük küçük doğranmış havuç, kereviz ve brokoli sağlıklı ve aynı zamanda kalorisiz atıştırmalıklardandır. (Vasfiye Özcanbaz)