Kategoriler
Yaşam

Çamaşır yıkarken bunlara dikkat!

Yıllardır çamaşır yıkıyorsunuz ve nasıl yıkanacağını bildiğinizi sanıyorsanız yaygın olarak yapılan küçük hatalar yıkadığınız giysilerde ve makinenizde hasara yol açabilir. Reader’s Digest dergisinde yer alan habere göre, işte çamaşır yıkarken farkında olmadan yaptığınız hatalar:

Sadece beyazlar ve koyu renkliler olarak sınıflandırmayın

Çamaşırlarınızı renkliler ve beyazlar şeklinde ayırmaktansa çok kirli veya koyu renkli çamaşırları açık olanlardan ayrı yıkayın. Ayrıca kot gibi ağır veya aşındırıcı kumaşları da narin kumaşlardan ayırarak yıkayın. Kotların tersini çevirin ve soğuk suda hassas yıkamada yıkayın, solmasını önlemek için düşük ısıda kurutun. Perdelerinizin kırışmasını önlemek için ise hepsini birden değil, her birini ayrı ayrı yıkayın.

Deterjanı doğrudan çamaşırların üzerine koymayın

Çamaşırlarınızı makineye yerleştirdikten sonra kullandığınız deterjanı doğrudan çamaşırların üzerine koymayın. Makineye beyazlatıcı ekleyecekseniz, ön yıkamada su alırken suyla birlikte ekleyin.

Çoraplarla giysileri karıştırmayın

Çamaşırlarınız yıkandıktan sonra çorabınızın tekini aramaktan yorulduysanız makineye önce çorapları yerleştirin üzerine çamaşırlarınızı ekleyin. Böylece çorabınızın teki daha az kaybolacaktır.

Kurutucunuzu yıpratmayın

Zamanınız varsa çamaşırlarınızı asarak kurutun. Böylece hem enerji tasarrufu yaparsınız hem de narin, dar giysilerinizin şekli bozulmamış olur. Kurutucuyu kullanırken de aşırı doldurmayın. Kırışmasını önlemek için katlayın ve hemen asın.

Fermuarları açık bırakmayın

Açık bırakılan fermuarlar hassas kumaşlara takılıp onları yırtabilir. Çamaşırlarınızı makineye yerleştirmeden önce mutlaka fermuarlarını kontrol edin.

Hızlı bir renk testi uygulamayı unutmayın

Yeni aldığınız ve ilk kez yıkayacağınız kırmızı gömleğinizin boya çıkaracağını düşünüyorsanız basit bir test uygulayın. Küçük bir bölümünü biraz ıslatın, sonra beyaz bir bezle üstüne bastırıp kurutmaya çalışın. Eğer beyaz bezde kırmızı boya lekesi olursa benzer renklerle yıkayın.

Makinenin filtresini temizlerken filtreyi ve hortumu çıkarmayın

Filtrenizi yılda bir kez temizlemeniz önemlidir. Deterjana batırılmış diş fırçasıyla ovalayın ve durulayıp kurutun. Kurutucunuz varsa bunun da hortumunu yılda bir kez çıkarıp temizleyin. (Vasfiye Özcanbaz)