Kategoriler
Yaşam

İşe yaramayan gıda takviyeleri!

Özellikle kış aylarında balık yağı, ekinezya ve C vitamini gibi gıda takviyeleri çocuklar ve yetişkinlerce çok fazla tüketiliyor. Çünkü bu vitamin, mineral ve bitkisel ilaçların gribe, soğukalgınlığına, hafızaya iyi geldiği, kasları geliştirdiğine inanılıyor. Peki bu inanç gerçekten doğru mu?

HowStuffWorks isimli internet sitesinde yer alan habere göre, bazı durumlarda bu takviyeler olmadan daha sağlıklı olacağınız belirtiliyor. İşte faydalı olarak düşünülen en bilinen gıda takviyeleri:

Ekinezya

400 yıldır bilinen ekinezya, Amerikan yerlileri tarafından enfeksiyonların tedavisinde kullanılıyordu. Bugün ise ekinezya soğuk algınlığı ve diğer üst solunum yolu enfeksiyonu belirtilerinin azaltılması için kullanılıyor. Ancak bilim adamları aynı görüşte değil. 2010 yılında yapılan bir araştırmaya göre, ekinezya soğuk algınlığı belirtilerinin süresini azaltmıyor. Bunun yanı sıra bazı insanlar ekinezyayı  tifo, sıtma ve genital bölgedeki uçuklar için kullanıyor. Ancak bununla da ilgili bilimsel bir kanıt yok.

Soğuk algınlığına C vitamini

1970 yılında bir bilim adamı C vitaminiyle soğuk algınlığının kontrol edilebileceğine inanıyordu. Ancak bu doğru değildi. C vitamininin üst solunum yollarına karşı herhangi bir etkisi bulunmuyor.

Çinko soğuk algınlığına iyi geliyor

Çinko bir antioksidan olduğu için soğuk algınlığı belirtilerini azaltabilir. Çinko aynı zamanda anti-inflamatuar ve antiviraldir. Soğuk algınlığı belirtilerini azaltıp yayılmasını önleyebilir. Ancak tüm bu iddiaların bilimsel bir kanıtı yok. Çinkoyu ilk belirtiler başladıktan sonra 24 saat içinde almazsanız faydasını göremezsiniz.

Soğuk algınlığı için sarımsak

Sarımsak kan basıncını kontrol altında tutmaya yardım ediyor. Fakat soğuk algınlığının tedavisi için sarımsak takviyesi ilaç kullanırsanız hiçbir fayda sağlayamazsınız. Sarımsak allicin isimli sülfür içerikli bileşen içeriyor. Bu bileşenin antibakteriyal ve antiviral özelliği sayesinde sarımsak soğuk algınlığına yol açan yüzlerce virüse karşı etkilidir.

Kalp sağlığınız için D vitamini

D vitamini alımınızın yaklaşık yüzde 80-90’ı güneş ışığı sayesinde oluyor. D vitamini takviyesi ise raşitizm ve osteomalazi gibi kemik hastalıklarının önlemede etkilidir. Ancak D vitaminini kalp hastalığı riskini önlemek için kullanmayın. Buna dair ikna edici bir kanıt bulunmuyor.

Tip 2 diyabetin tedavisi için krom

Kan şekeri seviyesini kontrol altında tutan bir mineral olan krom takviyesi ile diyabet hastalığınızı kontrol altında tutabilir misiniz? Bu konuda çelişkili kanıtlar var. Bazı araştırmalar kromun glukoz seviyesi üzerinde pozitif etkisi olduğunu gösterirken, diğerleri ise krom takviyesinin şeker hastalığına faydasının olmadığını ifade ediyor.

Yaşlanma karşıtı DHEA

Böbrek yakınlarındaki bez tarafından üretilen hormon olan DHEA’nın yaşlanma sürecini azalttığı iddia ediliyor. Fakat bu gıda takviyesinin bu konuda etkili olduğuna dair kanıt yok.

Balık yağı her derde deva değildir

Amerika’da olduğu gibi ülkemizde de balık yağı en çok tüketilen gıda takviyelerinden biridir. Balık yağı kapsüllerinin kalp hastalığı gelişme riskini azalttığına inanılıyor, ancak son yapılan araştırmalar ise bunu yalanlıyor.

Multivitaminlerin faydası olmayabilir

Multivitaminler arasında en çok tercih edilenlerden biri olan kalsiyum takviyesinin sağlığınız için pozitif etkiye sahip olabilir, ancak diğerleri için aynı şey geçerli değil. Multivitamin içmek yerine dengeli ve sağlıklı beslenmeniz daha önemli. (Vasfiye Özcanbaz)