Kategoriler
Sağlık

El-ayak-ağız hastalığı nedir?

El-ayak-ağız hastalığı, ağız içinde ve çevresinde, ellerde, ayaklarda ve bazen de bacaklarda ve popoda yaralara yol açan bir hastalıktır. Zaman zaman çocuklar arasında salgın haline gelen el-ayak-ağız hastalığına karşı dikkatli olmalısınız. Özellikle okula ya da kreşe giden çocuklarınızın ellerini sık sık yıkamasını sağlayın.

WebMD isimli internet sitesinde yer alan habere göre, el-ayak-ağız hastalığı, ağız içinde ve çevresinde, ellerde, ayaklarda ve bazen de bacaklarda ve popoda yaralara yol açan bir hastalıktır. Bu yaralar acı verici olabilir. Hastalık genellikle 1 hafta ya da daha uzun sürer. Yetişkinlerde de görülebilen el-ayak-ağız hastalığı daha çok çocuklarda görülür. Yılın her zamanı görülmesine rağmen sonbahar ve yaz aylarında daha yaygındır. Hastalığa enterovirüs isimli bir virüs neden olur. Virüs öksürük ve hapşırık ile yayılır. Ayrıca hasta çocukların ağzına soktuğu nesneler ve dışkı yoluyla yayılır. Sık sık hastalık salgın haline gelir. Virüs bulaşan kişilerin belirtileri göstermeye başlaması 3-6 gün sürer.

Belirtiler nedir?

Önce çocuğunuz yorgun görünür, hastalık boğaz ağrısı ya da 38-39 derece civarında ateşle başlar. Sonra 1-2 gün içinde ağzının içinde, çevresinde, ellerinde ve ayaklarında yaralar ve su toplamalar görülmeye başlar. Bu su toplayan bölgeler patlayıp akabilir. Yaralar ve su toplamalar 7-10 gün içinde yok olur.

Bazı vakalarda bu belirtiler görülmez ya da daha hafif görülür. Bu nedenle aileler çocuğun hastalandığını fark etmeyebilirler.

Hastalık nasıl teşhis edilir?

Çocuğun vücudundaki yaralara ve belirtilerine bakarak, sizin anlattıklarınıza dikkat ederek doktor teşhis edebilir. Genellikle test yapılmasına ihtiyaç duyulmaz.

Nasıl tedavi edilir?

El-ayak-ağız hastalığının tedavi edilmesine gerek yoktur. Çocuğunuz belirtileri atlatana kadar evde dinlenmelidir. Boğaz ağrısını hafifletmek için serin ve bol sulu içecekler verin. Dondurma gibi soğuk yiyecekler de iyi gelebilir.

Çocuğunuza portakal suyu ve acı biber gibi baharatlı ya da asitli yiyecek-içecek vermeyin. Bunlar boğaz ağrısını şiddetlendirir. Ağrı ve ateş için ateş düşürücü şurup verebilirsiniz. Ancak asla Aspirin vermeyin. Çünkü Aspirin, ciddi bir hastalık olan Reye sendromuna yol açabilir.

Çocuklar ilk bir hafta içinde hastalığı başkalarına bulaştırabilir. Fakat virüs dışkıda birkaç ay kalıp, diğer kişilere yayılabilir. Özellikle çocukların altını değiştiren ve tuvalet temizliğini yapan kişilerin ellerini iyice yıkamaları gerekiyor.

Hastalığın yayılmasını önlemek için çocuğunuz kreşe ya da okula gidiyorsa en az 1 hafta göndermeyin. Özellikle bebeğin altını aldıktan sonra ve çocuğunuzdaki yaralı bölgelere dokunduktan sonra ellerinizi güzelce yıkayın. Diğer aile üyelerinin de ellerini sık sık yıkamasını söyleyin. Hasta çocuğunuz oyuncaklarını paylaşmasına ve diğer çocukları öpmesine izin vermeyin.