Kategoriler
Sağlık

Sigarayı bırakmanın yolları!

Kansere, felce, kalp krizine yol açan sigara içme alışkanlığını bırakmak çok kolay olmayabilir. Bir kez bırakınca da sağlığınız önemli ölçüde düzelmeye ve iyileşmeye başlıyor. Sigara içmeden geçirdiğiniz 24 saatte kalp krizi şansınız azalır. Peki yıllarınızı sizden çalan, sağlığınızı bozan bu kötü alışkanlıktan nasıl kurtulabilirsiniz?

HuffingtonPost’ta yayınlanan habere göre, sigarayı bırakmak için yaşam tarzınızda çeşitli değişiklikler yapmalısınız. İşte size yardımcı olabilecek öneriler.

Pazartesi bırakın

2013 yılında Google araştırmasında, araştırmacılar sigara içenlerin daha çok hafta başında bırakmaya başladıklarını tespit ettiler. Siz de sigarayı Pazartesi bırakmayı denemelisiniz.

Egzersiz yapın

Beyinde serotonin ve dopamin salgılanmasına yol açan egzersiz sayesinde nikotine karşı olan bağımlılığınız  azalır.

Sigarayı bıraktıran mesajlar

The Lancet isimli dergide yer alan araştırmada, bir program sigarayı bırakmaya çalışanlara cesaretlendirici mesajlar gönderiyor. Böylece mesaj gelen kişilerin sigarayı bırakmaları daha kolay oluyor.

Sebze-meyve yiyin

Buffalo Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre, meyve ve sebze atıştırmak sigara içenlerin tütünsüz bir yaşam tarzına geçmelerine önderlik ediyor.

Ağırlık kaldırma

Yapılan araştırmada, sigarayı bırakma tedavisiyle birlikte 12 hafta ağırlık kaldırmayla meşgul olanların sigarayı 2 kat daha kolay bıraktıkları belirlendi.

Nikotin bantları, hapları

Sigarayı bırakma şansınızı ikiye katlayan tedavilerden biri de nikotin bantları, sakızları ve inhaler (tüp şeklindeki hava) dir. Bunları uygulayıp sigarayı daha kolay bırakabilirsiniz. Bunları kullanırken asla sigara içmemelisiniz.

Evcil hayvanlarınıza dikkat edin

Araştırmaya göre, kedilerin etrafında sigara içmek, kedilerle ilgili lenfoma kanseri riskini artırıyor, köpeklerde ise sigara içenlerle yaşadıklarında burun ve akciğer kanseri gelişme riski daha yüksek .

Tamamen yaşamınızdan çıkarın

2008 yılında yapılan araştırmada, bu alışkanlığı bırakmak için 10 kişiden 9’u sigarayı tamamen hayatından çıkarmıştır. Sigaraya karşı yoksunluk belirtileri daha yaygın olmasına rağmen bu belirtiler daha kısa sürede yok oluyor.

Yeni bir uğraş edinin

PLOS ONE isimli dergide yayınlanan araştırmaya göre, sizi mutlu eden, heyecanlandıran aktiviteler, uğraşlar beyninize sigara içmişsiniz gibi hissi veren aynı bölümü harekete geçirir. Böylece uğraştığınız iş sizde bağımlılık yapıyor, sigarayı düşünmüyorsunuz.

Niçin bırakmak istediğinizi yazın

Sigarayı bırakma planının bir parçası olarak niçin sigarayı bırakmak istediğinizi düşünün ve yazın. Aileniz için mi, çok pahalı olduğu için mi, kendi sağlığınız için mi sigarayı bırakıyorsunuz bunu not edin. Araştırmalara göre, notlar yazmak onları daha iyi hatırlamamıza yardım ediyor ve bırakmak için önemli nedenleri sağlamlaştırmaya yardım ediyor.  (Vasfiye Özcanbaz)