Kategoriler
Yaşam

Kafeinin bilmediğiniz yönleri!

Bugüne kadar kahvenin sizi zinde tuttuğunu, uykunuzu açtığını duymuşsunuzdur. Ancak kahvenin bunların yanında kan basıncınız ve kalp ritminiz üzerindeki etkilerinden haberiniz var mı?

Kimileri sabahları uyanıp kendisine gelmek için kahve içmeden duramazken kimileri de haftada bir fincan kahveyi zor içer. Ancak uzmanlar aşırıya kaçmadan makul miktarlarda her gün içilen kahvenin sağlığınız için birçok olumlu faydası olduğunu vurguluyor. ancak içtiğiniz kahvenin miktarı kadar ne zaman içtiğiniz de çok önemli!

İşte kahvenin bilmediğiniz yararları:

Reader’s Digest dergisinde yer alan habere göre, kahve ya da kafein sizi zinde tutabilir, kilo vermenizi sağlayabilir, Parkinson’u önleyebilir. Bunların yanısa işte kahvenin birçok şaşırtıcı faydası:

Zindelik

Düzenli olarak kafein kullanmayanlar insanlara makul dozda kafein verilirse genellikle daha zinde olur ve zeka-motor becerisi gerektiren işlerde daha iyi olurlar.

İdman

Kafein koşma gibi dayanıklılık egzersizlerinde fiziksel performansınızı geliştirebilir. Fakat ağırlık kaldırma ya da sürat koşularında kafeinin etkisi daha azdır. Kafein kaslarımızdaki sınırlı karbonhidrat deposu yerine daha fazla yağ deposu yakılmasına neden olur.

Parkinson hastalığı

300 bin Amerikalı kadın ve erkek üzerinde yapılan çalışmada, günde en az 600 miligram kafein (235 mililitre kahve 95-200 miligram kafein içerir) tüketenlerde Parkinson görülme riski yüzde 30 daha azdır. Parkinson hastalarının kaybettiği sinir hücrelerini kafein koruyor. Parkinson hastalığından korunmak için en az 3 fincan kahve içmeniz gerekiyor.

Alzheimer hastalığı

Fareler üzerinde yapılan deneylerde kafein Alzheimer’a yol açan proteinin miktarını azaltıyor ve hafızanın zayıflamasına karşı beyni savunuyor. İnsanlar üzerinde yapılan bazı tutarsız araştırmalarda ise günde en az 400 miligram kafein tüketenlerin bunamaya ilişkin beyin lezyonlarına yüzde 55 daha az meyilli oldukları görüldü.

Baş ağrısı

Ağrı başlayınca beyindeki kan damarları genişler, kafein bu damarları darlaştırır. Kafein ılımlı bir ağrı kesici gibidir.

Hamilelik

Hamilelikte zararlı olabilir. Uzmanlar hamile olanların ya da hamile kalmayı düşünenlerin günde 200 miligramdan fazla kafein tüketmemesini öneriyor.

Kesintili uyku

İnsanlar kafeinin ne kadarının uykularını etkilediğinin farkında değil. Öğleden sonra ve akşam saatlerinde kafein tüketmeye devam ederseniz geceleri uykunuz kaçar.

Kalp ritmi

30 yıl boyunca 130 binden fazla kadın ve erkeğin takip edildiği araştırmada, normal ya da kafeinsiz kahve içmenin kalp ritmi bozukluğu riskini artırmadığı tespit edildi.

Kilo

Birçok şirket kilo verdiren hapların içine kafein ekliyor, çünkü kafein kısa bir süre için metabolizmayı hızlandırıyor. Ancak kafeinin kilo vermeye yardımcı olduğuna dair çok az kanıt var.

Kan basıncı

Kafein alımı kan basıncından mütevazi bir artışa yol açarken, uzun süreli çalışmalar ise kafein ile yüksek tansiyon arasında açık bir bağ bulunmadığını gösteriyor.

Enerji içecekleri zararlı mı?

Enerji içeceklerinde bir fincan kahvenin içerdiğinden 5 kat fazla kafein bulunuyor. 2012 yılında yapılan araştırmaya göre, 2004 yılından 2012 yılında kadar Amerika’da enerji içeceklerine bağlı 30’un üzerinde ölüm gerçekleşti. (Vasfiye Özcanbaz)