Kategoriler
Sağlık

Kanseri önlemenin en kolay yolları!

Kanser asla bir gecede oluşmaz. anne karnından yaşlılığa kadar yediğiniz ve içtiğiniz gıdalar, yaşadığınız çevrenin koşulları (ormanlık bir alan ya da kirli, puslu, boğuk bir şehir yaşamı), sizi psikolojik olarak etkileyen ruhsal durumunuz gibi sayısız neden bir araya gelir ve kansere yakalanmanızda risk faktörü oluşturur.

Kansere yol açabilen bu nedenlerden ne kadar uzak durursanız sağlıklı bir yaşam sürüdürme ihtimaliniz o kadar artar. Reader’s Digest dergisinde yer alan habere göre, kansere yakalanmanızda risk faktörü oluşturan nedenlerden biri de tükettiğiniz gıdalar.  Yediğiniz ve içtiğiniz gıdalarla kanserden korunabilir ya da kanser oluşma riskini yarı yarıya kadar indirebilirsiniz. İşte kansere yakalanmamak için tüketmeniz gereken gıdalar:

Şekerli içecekleri kesin

Şekerli içecekler sadece obezite ve şeker hastalığına yol açmaz, ayrıca rahim içi kanser riskini de artırabilir. Minnesota Üniversitesi Halk Sağlığı Okulu’nda yapılan araştırmaya göre, çok fazla şekerli içecek içen kadınların rahim içi kansere yakalanma olasılığı yüzde 87’ye çıkıyor.

Dirençli nişasta tüketin

Yeşil muz, kuru fasulye, kavrulmuş yulaf gibi yiyeceklerin içinde bulunan dirençli nişasta kolon kanseri riskini azaltmaya yardımcı.

Daha çok ayakta durun, daha az oturun

Yeni yapılan araştırmaya göre, günün çoğunu otururak geçirenlerin kolon ve rahim için kanser riskinin az oturanlara oranda yüzde 24 daha fazla. Başka bir araştırmada ise televizyon önünde daha fazla zaman geçiren insanların daha az izleyenlere oranla kolon kanseri riski yüzde 54 daha fazla.

Brokolinizi buharda pişirin

Kanseri önleyen süper bir yiyecek olan brokoliyi sık sık tüketmelisiniz. 2008 yılında İtalya’da yapılan bir araştırmaya göre, buharda pişmiş brokoli haşlanmış, kızartılmış ya da mikrodalgada pişmiş olandan daha fazla sağlıklı sebze bileşeni içeriyorlar.

Sarımsak yiyin

Bağışıklık sisteminin kansere karşı doğal savunmasını harkete geçiriyor. Vücudu kansere yol açan kimyasallardan uzak tutmaya ve kanser hücrelerinin doğal olarak ölmesine yardım ediyor. Bol miktarda sarımsak yiyen kadınlarda kolon kanseri riski yüzde 50 azalıyor.

Kıvırcık sebzeler tüketin

Çok uluslu bir araştırmaya göre, haftada en az 1 kez brokoli, karnıbahar ve lahana yiyen insanlar ayda bir kezden az tüketenlere oranla böbrek kanseri riskini azalttığı belirlendi.

Domates, zeytinyağı

2 yemek kaşığı zeytinyağında doğranmış 2 diş sarımsağı soteleyin ve sonra içine domates dilimleyin. Tam tahıllı ekmeğin yanında bunu servis edin. Sarımsağın yanında, domatesteki likopen de sizi kolon, prostat, akciğer, mesane kanserine karşı koruyor.

Kereviz yiyin

iyi bir slymarin isimli antioksidan kaynağı olan kereviz, kanser hücresi gelişimini yavaşlatıyor.

Yeterli D vitamini alın

Vücudunuzun D vitaminin neredeyse yüzde 90’ı yiyeceklerden ya da haplardan değil doğrudan güneş ışığıyla gelir. Çalışmalara göre, D vitamini eksikliği hücreler arası iletişimi azaltır ve kanser hücrelerinin yayılmasına neden olur. D vitamini düşük olan insanlarda kemik erimesi, şeker hastalığı, MS ya da yüksek tansiyonun yanı sıra göğüs, kolon, prostat, yumurtalık ve mide gibi çoklu kanser riski yüksektir.

Kivi atıştırın

Kivi küçük olmasına rağmen E ve C vitamini ile lutein, bakır gibi kanserle savaşan antioksidanlarla doludur.

Siyah üzüm tüketin

Resveratol isimli iyi bir antioksidan kaynağı olan siyah üzüm lenf bezlerinde, midede, göğüste ve karaciğerde kanser gelişimini yavaşlatabilir. Tüm üzümlerin kabukları resveratol içerirken siyah ve mor üzümde daha fazla resveratol vardır.

Soğan yiyin

Soğan çeşitli kanser türlerine karşı koruyucu bileşenlerin yanı sıra antioksidanla dolu olan gıdalardan biridir. Ayrıca flavonoidler bakımından da zengindir.

Günde 30 dakika yürüyün

Bir düzineden fazla araştırmaya göre, egzersiz yapan kadınların göğüs kanserine yakalanma riski yapmayanlara göre yüzde 30-40 daha düşüktür. Haftada 4 saat yürümek ya da hafif tempolu yürüyüş pankreas kanseri riskini yarı yarıya azaltıyor.

Kızartmaları azaltın

Yiyecekler fırınlandığında, kızartıldığında veya yüksek sıcaklıkta kavrulduğunda yiyeceklerde akrilamid isimli kensere yol açan kimyasal değişim meydana geliyor.

Süt için

Son yapılan araştırmalara göre, kalsiyum kolon kanserine karşı koruyucudur. Günde 700 miligram kalsiyum tüketimi kanser riskini yüzde 45 düşürüyor. Bir kase yarım yağlı yoğurt (345 miligram), öğlen bir fincan az yağlı süt (300 miligram) ve akşam bir kase ıspanaklı salata (292 miligram) ihtiyacınızı karşılar.

Lahana turşusu

Lahana turşusu gibi fermentasyon sürecine uğrayan yiyecekler kanserle savaşan bileşenler içeriyor. Tuz oranını azaltmak için turşuyu yemeden önce suyun altında yıkayabilirsiniz. (Vasfiye ÖZcanbaz)