Kategoriler
Yaşam

Camları temizlemenin 8 akıllıca yolu

Kadınların sevmediği ev işlerinden biri de ütüden sonra ikinci sırada yer alan  cam silmektir. Cam silmek çoğu kadın için yorucu ve sıkıcı bir iştir. Çünkü özellikle ilkbahar ve sonbaharda camları sildiğiniz gün yağmur yağar ve camlarınız hemen kirlenir. Peki bu işin de kolayı olduğunu biliyor musunuz?

Camlarınızı silerken kullanacağınız deterjan kadar gazete, sünger, fırça gibi aletlerin kullanımı da oldukça önemlidir. Reader’s Digest dergisinde yer alan haberde, camlarınızı kolayca temizlemeniz için bazı ipuçları açıklanıyor. İşte cam, pervaz ve sinekliklerinizi zahmetsizce temizlemenin yolları:

Camlarım silindikten sonra her zaman çizgi çizgi oluyor

Yumuşak kauçuk kenarlı cam sileceği kullanın. Camları silmek sıkıcı ve yorucu bir iş olmasına rağmen daha kötüsü camlarınızın çizgili kalmasıdır. Renk bulaşmasını önlemek için siyah-beyaz gazete sayfalarını buruşturup kullanın. Camlarınızı doğrudan güneş ışığı altında silmeyin, çünkü çok hızlı kurur ve çizgi çizgi olma riski daha fazladır.

Panjurlarım tozu mıknatıs gibi çekiyor

Tozların hızlı bir şekilde yığılmasını önlemek için, camları temizledikten sonra panjurlarınıza püskürtmek için antistatik sprey kullanın.

Pencere pervazlarım küf tutuyor

Beyazlatıcı içeren deterjan solüsyonuyla yıkayın. Ahşap pervazlardaki siyah ya da gri küf lekeleri bir litre suya ekleyeceğiniz 60 mililitre ağartıcı ve 30 mililitrelik çamaşır detarjanı karışımı ile güzelce temizleyebilirsiniz. Ellerinizi korumak için lastik eldiven kullanın. Süngerle karışımı lekelerin üzerine yayıp 10 dakika bekleyin ve temiz suyla durulayın.

Dışardaki pencere eşiklerim çok hızlı kirleniyor

Camın dışındaki pencere eşikleriniz daha çok elemente maruz kaldığından daha hızlı kirlenir. Bunu önlemek için bir kat şeffaf yer cilası uygulayın.

Perdelerim açık sarı

Perdelerinizin tozunu alın ya da yıkayın. Storlarınızın tozunu yumuşak bir bezle ya da elektrik süpürgenizin fırçasıyla düzenli olarak alın. Kirlendiyse ve sararmaya başladıysa onları yıkayın. Vinil (bir tür sağlam plastik) storlarınızı bir litre ılık suya ekleyeceğiniz çeyrek bardak beyaz sirke karışımıyla sünger kullanarak yıkayın. Küvette yıkamak daha kolaydır.

Camlarım çok hızlı kirleniyor

Evinizde kullandığınız ısıtıcı ya da soğutucunun filtresini değiştirin. Camınızın iç tarafı çok hızlı kirleniyorsa klimanızın ya da ısıtıcınızın filtresini değiştirme zamanı gelmiş demektir. Modern hava geçirmeyen evler daha fazla toz, polen ve diğer partikülleri içeriye hapseder. Isıtıcı ya da soğutucunuzdaki filtreler de kirleri hapseder, ancak bu filtreleri sık sık değiştirmelisiniz.

Pasif içicilik camlarımı kirletiyor

Camlarınızı amonyaklı suyla silin. Camlarınızdan sigaranın oluşturduğu nikotin filmini çıkarmak için bir fincan limon kokulu çamaşır suyunu yaklaşık 9,5 litre suya karıştırın ve camlarınızı silmek için bu karışımı kullanın.

Sinekliklerim kirleniyor

Çıkarıp yıkayın. Sineklikleri temizlemenin en iyi yolu çıkarıp dışarıda yıkamaktır. Yumuşak kıllı fırça kullanarak ılık ya da sıcak suya ekleyeceğiniz limon kokulu bulaşık detarjanıyla sinekliğin iki tarafını da ovalayıp yıkayın. Sonra durulayıp kurutun ve yerine takın. (Vasfiye Özcanbaz)