Kategoriler
Sağlık

Uçuğu evde tedavi etmenin yolları

Hemen hemen herkesin en az bir kez başına gelen uçuk, kişiye şiddetli ağrı ve rahatsızlık veren oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Uçuğu doktorun vereceği kremler ile tedavi edebileceğiniz gibi evde uygulayacağınız yöntemlerle de uçuğun ağrısını ve şiddetini azaltabilirsiniz.

Oldukça bulaşıcı olan ve özellikle küçük bebekler için hayati tehlike oluşturabilen uçuğa sebep olan etken Herpes simpleks isimli bir virüstür. Genellikle kişinin bu virüsle karşılaşma öyküsü 0-5 yaş arasındaki dönemde oluyor. Uçuğu iyileştirmek için birçok farklı krem ve losyon bulunsa da en iyisi doğal şifa kaynağı gıdalara başvurmaktır. Reader’s Digest isimli dergide yer alan habere göre, uçuğunuzu evde uygulayabileceğiniz şu yöntemlerle iyileştirebilirsiniz.

Limon yağı sürün

Son yapılan araştırmalara göre, limon yağı herpes virüsünü öldürüyor. Uçuk çıkacağını hissettiğiniz anda, o bölgeye birkaç damla limon yağı damlatın, sonra 10 dakika kadar üzerinde buz küpü tutun. Sonra ise yaranın çatlamaması ve bakterilerden korunması için ince bir tabaka vazelin sürün. Bunu günde birkaç kez tekrarlayın.

Aspirin için

Ağrı kesici etkisinin yanında, araştırmalara göre günde alacağınız 125 miligram aspirin herpes enfeksiyonunun aktif kalma süresini yüzde 50 azaltıyor.

Mısır nişastasından macun yapın

Macun hazırlamak için az miktarda mısır nişastası ve suyu bir kaba alıp karıştırın. Günde birkaç kez uçuğun üzerine sürün. Mısır nişastası uçuğun pH’ını nötralize eder, ağrıyı ve iltihabı dindirir.

Çay poşeti koyun

Uçuğunuz ilk ağrımaya başladığında nemli, soğumuş çay poşetini 10 dakika kadar uçuğun üzerinde bekletin. Uçuğun şiddetini ve süresini azaltmak için bunu günde 3-4 kez tekrar edin.

Çay ağacı yağı sürün

Eczanelerde ya da aktarlarda bulabileceğiniz çay ağacı yağı anti-fungal, antiseptik ve antibiyotiktir. Uçuğun iyileşmesine yardım eder. Günde 3-4 kez bu yağı doğrudan uçuğun üzerine sürün.

Diş fırçanızı atın

Uçuk bulaşıcıdır ve hızlı, kolay bir şekilde bulaşır. Bunun kötüleşmesini ve ağzınızın diğer bölümlerine bulaşmasını önlemek için diş fırçanızı atın. Uçuğunuz geçince yenisini alın. Aynı şekilde dudak nemlendiricinizi de tekrar kullanmayın.

B12 vitamini alın

Araştırmalara göre, uçuk çıkan insanların B12 vitamini seviyesi düşüktür. Uçuk oluşma ihtimalini azaltmak için her gün B12 vitamini takviyesi alın. Doğal olarak ise biftek, süt ürünleri, yumurta gibi gıdalarda yüksek oranda B12 vitamini bulunuyor.

Bazı yiyeceklerden uzak durun

Bilimadamları herpes virüsünün tekrarlamasında arjinin isimli amino asitinin etkisi olduğuna inanıyorlar. Uçuk çıkacağını hissettiğinizde çikolata, yer fıstığı, badem, çekirdekler, tam tahıllar, jelatin ve kuru üzüm gibi yiyeceklerden uzak durun.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirin

Uçuklar çoğunlukla bağışıklık sisteminiz zayıfladığında oluşur. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için C vitamini ve çinko bakımından zengin yiyecekler tüketin. Bunlar bağışıklık sisteminin uçuğa yol açan virüslerle savaşma yeteneğini artıran antioksidanlar içerir. Çilek türleri, kivi, narenciye, kavun-karpuz gibi meyvelerde C vitamini boldur; fasulye, kümes hayvanları ve tam tahıllar ise iyi bir çinko kaynağıdır. Ayrıca ekinezya çayı için.

Uçuğa dokunmayın

Elleriniz ile uçuğa dokunarak iyileşmesini önler uçuğa yeni bakteriler eklersiniz. Oldukça bulaşıcı olan uçuğa dokunarak uçuğu gözlerinize ya da genital bölgenize bulaştırabilirsiniz. Uçuğunuza herhangi bir ilaç sürdükten sonra hemen ellerinizi yıkayın. İlaç sürdüğünüz pamuğu da hemen atın. (Vasfiye Özcanbaz)