Kategoriler
Otomobil

6.5 milyon liralık Rolls-Royce Phantom, Türkiye’de

Rolls-Royce’un geçtiğimiz yıl Londra’da tanıtımı yaptığı, 6 milyon 500 bin liralık Phantom modeli Türkiye’de ilk kez sergilendi.

Sekizinci nesil Phantom’un 6.75 litrelik ikiz turbo V12 motoru, güç ve performans görevini yerine getirirken sessizliğiyle Rolls-Royce konforunu daha da artırmaya yardımcı oluyor. Yeni Phantom ayrıca uydu destekli vitesi, arka tekerlek direksiyonu gibi sistemlerle de dikkat çekiyor.

TÜRKİYE’DEN DE SİPARİŞLER VAR

Aracın lansmanını Türkiye’de yapıyor olmanın kendilerine heyecan verdiğini söyleyen Rolls-Royce Motor Cars Avrupa Kurumsal İletişim Müdürü Frank Tiemann,  “Bir Phantom için şu anda sipariş verdiliğini düşünürsek araç 6 ay sonra sizin oluyor. Geçen yıl Londra lansmanından bu yana çok fazla talep aldık, pozitif bir geri dönüş oldu. Bugünlerde ilk Phantom’lar müşterilerine teslim ediliyorlar ama rakam vermem biraz zor. Türkiye’den de aldığımız siparişler var.” dedi.

DÜNYANIN EN SESSİZi

Aracın yapım aşamalarında baştan sonra yer alan Rolls-Royce Motor Cars Mühendislik Departmanı Genel Müdürü Andrew Monachan ise aracın özelliklerinden söz etti. Yeni model için yıllarca süren mühendislik çalışmaları yaptıklarını ve bu süreçte markanın mimari ve kökensel değerlerinden de hiçbir zaman kopmadıklarını belirten Monachan, konuşmasında şunları söyledi: “Çalışmaya başladığımızdan bu yana 6 sene geçti. Dizayn ve tasarım aşaması çok uzun sürdü. Mühendislik, alt yapı ve alüminyum şasesi ise beş sene öncesinden belliydi. Phantom, markanın duyurduğu üzere tamamen yeni, alüminyum yürüyen aksam üzerine oturtulmuş ilk modelidir. Araç daha sağlam, hafif ve sessizdir. Eskisine göre yüzde 30 daha dinamik olan yeni Phantom iyi bir sürüş konforu sağlıyor. Dünyanın en sessiz otomobilini yaratmak için çabaladık. Bunun için otomobilin etrafında 6 mm iki katmanlı cam, 130 kilogram fazla ses yalıtımı, daha iyi ses izolasyonu için beyaz gövde içerisinde en büyük alüminyum eklemler ve yüksek emici materyaller kullanıldı.”

SADECE VERGİLER 861 BİN EURO!

Rolls-Royce Motor Cars Müdürü Hilal Aysal ise konuşmasında, aracın başlangıç fiyatı 416 bin Euro olduğunu, ancak vergiler işin içine girdikten sonra fiyatının 1 milyon 277 bin Euro’ya çıktığını belirtti. Aysa tanıtımını yapılan aracın fiyatının ise vergilerle birlikte 1 milyon 406 bin Euro olduğunu açıkladı.