Kategoriler
Aktüel

Bu tepeler, 20 milyon yaşında!

Amerika’da bulunan John Day nehri havzasında yer alan “Painted Hills (Boyalı Tepeler)” olarak bilinen  doğa harikası renkli katmanların, 20 milyon yıl öce oluştuğu tahmin ediliyor.

Amerika’nın Doğu Oregon eyaletinde bulunan John Day nehri havzasında yer alan “Painted Hills (Boyalı Tepeler)” olarak bilinen  doğa harikası renkli katmanların sel havzası olduğu zamanlarda yani 20 milyon yıl öce oluştuğu tahmin ediliyor. Boyalı Tepeler’in esaslı jeolojik sürecin haricinde tam olarak boyalı olmadığını söyleyen Dr. Mat Genge, Imperial College London’da Dünya ve Gezegen Bilimi konusunda üniversite asistanlığı yapıyor. Bunun yerine, farklı katmanların renkleri kaynağına dair ipuçları veriyor.

Her renk ayrı bir dönemde oluşmuş

Siyah katmanlar sel havzası boyunca kenarlarda büyüyen bitki örtüsünün çürümüş kalıntıları nedeniyle oluşmuş. Gri kayalar ise çamur ve sel geldiğinde çamurla çizilmiş olan çizgilerdir. Kırmızı tabakalar ise uzun zaman boyunca ılık su toprağı doyurduğunda oluşan toprak çeşidi olan lateritten oluşmuş.

Renkli katmanların içinin şaşırtıcı fosil kalıntılarıyla dolu olduğunu söyleyen Dr. Genge, önceki yıllarda yaşayan at, köpek ve kılıç dişli kaplan kemiklerinin günümüzdeki deve ve gergedanlarla birlikte bulunduklarını açıkladı. (Vasfiye Özcanbaz)