Kategoriler
Sağlık

Sizde de bu belirtiler varsa şeker hastası olabilirsiniz!

Siz fark edemeseniz de şeker hastalığının çok sayıda erken belirtisi bulunuyor. Fakat şeker hastalarının neredeyse yüzde 25’i hasta olduğunun farkında değil. Ancak erken dönemde hastalıkla ilgili bazı ipuçlarını bilirseniz, hastalığa karşı erken davranmış olursunuz.

Reader’s Digest dergisinde yer alan habere göre, şeker hastalığının birçok erken belirtisi bulunuyor. Illinois Üniversitesi’nde öğretmen olan Melissa Joy Dobbins, aniden susamak, acıkmak, sık tuvalete gitmek gibi belirtilerin şekerin ön dönem belirtilerinden olduğunu söylüyor. Birçok insan şeker hastası olduğunu hastalığın başlarında ya da hatta ortalarına kadar fark edemediğini belirten Harvard Tıp Okulu’ndan Yardımcı Doçent Aaron Cypess ise hastalığın kontrolsüz ilerlemesinin kalp, böbrek hastalığı, organ kesilmesi, körlük ve diğer ciddi komplikasyonlar açısından büyük risk oluşturduğunu sözlerine ekledi. Ailenizde şeker hastalığı varsa, aşırı kiloluysanız doktora gidip kan testiyle hasta olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Ayrıca hastalığın erken dönem belirtilerine karşı da dikkatli olun.

Sık tuvalete gitme

Şeker hastası olduğunuzda vücudunuz gıdaları parçalayıp şekere dönüştürmede etkisini kaybeder, böylece kan dolaşımınızda daha fazla şeker birikir. Vücudunuz bundan kurtulmak için bunu idrara gönderir. Bu nedenle sık sık idrara çıkarsınız. Özellikle geceleri 1-2 kez tuvalete gitmek normaldir, ancak uykunuzu kaçırıyorsa dikkat etmelisiniz.

Normalden daha fazla susamak

Sık idrara çıkmak susuzluktan ağzınızın kurumasına neden olur. Dobbins, susayan hastaların meyve suyu, gazlı içecek ya da çikolatalı süt içince kan dolaşımının aşırı şekerle beslendiğini ve sorunun sürekli tekrarladığını belirtiyor.

Biraz kilo kaybı

Aşırı kilolu olmak şeker hastalığı için risk faktörüdür. Ancak kilo vermek de hastalığın belirtileri arasında yer alıyor. Kilo kaybının birincisi kaybettiğiniz sudan kaynaklanır, ikincisi ise idrarla birlikte biraz kalori kaybedersiniz ve kanınızdaki şekerden gelen kalorileri absorbe edemezsiniz.

Titreme ve açlık hissi

Kan şekeriniz yükseldiğinde vücudunuz glukozu düzenlemekte zorlanır. Karbonhidratı yüksek gıdalar yerseniz kan şekeriniz hızla yükselir. Bu nedenle titreme hissedersiniz ve canınız karbonhidrat ile şeker çeker.

Ayaklarda karıncalanma

Yüksek şeker seviyesi şeker hastası olduğunuzu anlamadan çeşitli komplikasyonlara yol açar. Bunlardan biri de ayaklarınızda hissizliğe yol açan sinir hasarıdır.

Kesikleriniz ve sıyrıklarınız daha yavaş iyileşir

Bağışıklık sistemi ve vücudunuzun iyileşmesine yardımcı olan süreçler şeker seviyeniz yükseldiğinde çok etkili çalışmazlar.

İdrar yolu ve mantar enfeksiyonları sık görülür

Yüksek şeker seviyesi idrar yollarında enfeksiyonlara yol açan bakteriler ve mayalar için beslenme zemini oluşturur. Tekrarlayan enfeksiyonlar can sıkıcıdır. Sık sık idrar yolu enfeksiyonu yaşıyorsanız doktorunuz şeker testi yaptırmanızı önerecektir.

Hırçın ve mutsuz olursunuz

Kan şekeriniz tavan yapınca kendinizi iyi hissetmezsiniz ve her şeye hemen parlarsınız. Gerçekte yüksek kan şekeri depresyon benzeri belirtiler gösterebilir. Kendinizi yorgun hissedersiniz, dışarı çıkmak istemez, sürekli uyumak istersiniz. (Vasfiye Özcanbaz)