Kategoriler
Yaşam

Artık yemek hazırlarken kabukları çöpe atmayacaksınız!

Mutfakta yemek hazırlarken soyduğunuz patatesin, soğanın ve muzun kabuklarını artık çöpe atmayacaksınız. Bugüne kadar çöpe attığınız bu kabuklar hem sağlığınız için hem de bitkileriniz için oldukça faydalı.

Son yıllarda yapılan araştırmalara göre, bu gıdaların kabuklarını çok farklı amaçlar için değerlendirebilirsiniz. Reader’s Digest isimli dergide yer alan habere göre, işte farklı şekillerde kullanabileceğiniz gıdalar veya artıkları:

Gübre yerine geçen muz kabuğu

2013 yılında yapılan bir araştırmaya göre, her yıl dünya çapında yaklaşık 40 milyon ton muz kabuğu çöpe atılıyor ya da kullanılmıyor. Siz evinizdeki muz kabuğunu deriyi parlatmak için ya da bitkilerinize gübre olarak kullanabilirsiniz. Hatta bu kabukları yiyebilirsiniz. 2011 yılında “Applied Biochemistry and Biotechnology” isimli dergide yayınlanan makaleye göre, muz kabukları karotenoid ve polifenol gibi çok sayıda sağlıklı antioksidan içeriyor. Kabukları güzelce yıkayın ve sonra çeşitli meyvelerle birlikte blendırdan geçirip içecek haline getirin.

Yüz maskesi olarak bal kabağı

Bal kabağında A, C, E vitaminleri, cildinizi ölü derilerden kurtaran retinoik asit ve cildi yumuşatıcı çinko bulunur. 2 çay kaşığı balkabağı püresini yarım çay kaşığı bal, yarım çay kaşığı süt ve çeyrek çay kaşığı tarçınla karıştırın. Bu yoğun kıvamlı karışımı yüzünüze uygulayıp 10 dakika bekledikten sonra durulayın. Kuru ciltler için bu karışıma az miktarda kahverengi şeker ekleyin. Yağlı ciltler için ise cildin dengesini sağlamak için birkaç damla yaban mersini suyu ekleyin.

Yaşlanma karşıtı patates kabuğu

Spa merkezlerindeki salatalık dilimleri gibi patates kabuğu da gözaltınızdaki inatçı, koyu halkaların azalmasına yardım eder. Patatesin içindeki katekolaz isimli enzim cildinizin parlamasını sağlar. İki ince dilim patates kesin ve gözlerinizin üzerine yerleştirip 10 dakika bekleyin. Suyu cildinizin içine sızacak ve haftada iki kez bunu uyguladığınızda değişikliği göreceksiniz.

Silici niyetine bayat ekmek

Bayat ekmeği baharatınızın ya da kahve çekirdeklerinin içine ekleyip kokulardan ya da artık izlerinden kurtulabilirsiniz. Duvarlarda duman isi, mum boya lekesi gibi lekeler varsa, ekmek kabuğunu alın, yumuşak bir bez yardımıyla lekeyi silin ve yarı bayatlamış ekmekle ovalayın. Süngere benzeyen yapısı lekeleri çıkaracaktır.

Anti-inflamatuar olarak soğan kabuğu

Damar tıkanıklığını önleyen, kan şekerini düşüren ve iltihabı azaltan kuersetin gibi besin değerleri açısından zengin olan soğan önemlidir. 2011 yılında yapılan bir araştırmaya göre, sadece İngiltere’de 500 bin soğan çöpü atılıyor. Çorba ya da tencere yemekleriniz pişerken soğan kabuğu ekleyerek besin değerini artırabilirsiniz. Böylece yemeğinizi daha lezzetli hale getireceksiniz, ancak servis yapmadan önce kabukları içinden alın.

Makyaj temizleyici olarak tarihi geçmiş zeytinyağı

Dolabınızda kullanmayı unuttuğunuz zeytinyağı güzel kokulu tadını kaybettiyse bu yağı farklı amaçlar için kullanabilirsiniz. Hareket etmeyen fermuarın dişleri üzerine biraz yağ dökün. Çıkarmakta zorlandığınız makyajınızı zeytinyağıyla kolayca çıkarabilirsiniz.

Ameliyat yarasını iyileştiren pazı

Biraz acımsı tadına rağmen pazı yaprakları Akdeniz mutfağının vazgeçilmez bir öğesidir. Almanya’da yapılan bir araştırmaya göre, pazı yaprakları antioksidanlarla doludur ve bağışıklık sisteminizi destekler. Ameliyat yerlerinin ve yaraların iyileşmesini hızlandırır. (Vasfiye Özcanbaz)